Celebrity

3. října 2019 18:30

Katedrála svatého Víta, čestná stráž nebo minuta ticha. I tak může vypadat Gottův pohřeb

Jaký je rozdíl mezi státním pohřbem a pohřbem se státními poctami?

Ve středu vláda rozhodla, že se Česko rozloučí s Karlem Gottem státním pohřbem. Premiér Andrej Babiš dnes upřesnil, že půjde spíše o pohřeb se státními poctami. Jaký je mezi nimi rozdíl a co lze na pohřbu Mistra očekávat? Ptali jsme se bývalého hradního protokoláře Miroslava Sklenáře.

„Pohřeb se státními poctami by se dal definovat jako typ - druh - státního pohřbu. Státní pocty znamenají, že stát chce vyjádřit úctu tomu, kdo odešel, chce vyjádřit, jak si toho člověka vážil, a teď ten stát zvažuje, jak to udělat,“ vysvětlil Sklenář.

Podle bývalého ředitele odboru protokolu prezidenta republiky bude Gottův pohřeb vypadat jinak než například rozloučení s Václavem Havlem, který měl vystrojen státní pohřeb. Záleží teď především na rodině, jakou formu zvolí. Ivana Gottová ve čtvrtek večer oznámila, se po důkladné úvaze nakonec rozhodla pro pohřeb se státními poctami. Veřejnost se bude moct s Gottem naposledy rozloučit v pátek 11. 10. od 8:00 – 22:00 hodin v Paláci Žofín na Slovanském ostrově.

Mezi možné státní pocty patří například obřad v Katedrále svatého Víta, vojenská stráž u rakve, minuta ticha nebo rozezvučení sirén.

Sklenář dále vysvětlil, že státní pohřeb slouží k tomu, aby stát uctil památku zemřelého člověka, proto se stát také značnou měrou podílí na organizaci pohřbu. Gottův pohřeb ale bude podle experta na protokol vzhledem k zájmu veřejnosti unikátní. Pokud bude rakev vystavena na veřejnosti přístupném místě, očekává desetitisíce lidí, kteří se s Mistrem přijdou naposledy rozloučit.

„Můj názor je, že si zaslouží, aby ho stát uctil. Jestli to budeme nazývat státním pohřbem, nebo pohřbem se státními poctami, už není tolik důležité,“ myslí si Sklenář.

Na celý rozhovor se můžete podívat v úvodním videu.