Kauza Čechů unesených v Libanonu: Vyměnil je bratr Roberta Pelikána?

Starší bratr ministra spravedlnosti Roberta Pelikána sehrál údajně zásadní roli při výměně Libanonce Alího Fajáda za pětici Čechů unesených v této zemi. Petr Pelikán je známý Arabista a v Libanonu studoval. Politici ale jeho úlohu ve výměně zlehčují. Jaká je tedy pravda?
20. 11. 2017 ZPRÁVY: VYMĚNIL ČECHY BRATR ROBERTA PELIKÁNA?
20. 11. 2017 ZPRÁVY: VYMĚNIL ČECHY BRATR ROBERTA PELIKÁNA?

reklama

V době, kdy bylo propuštění pěti Čechů na spadnutí, měl v Bejrútu, tedy v hlavním městě Libanonu, pobývat starší bratr ministra spravedlnosti Roberta Pelikána Petr Pelikán. On měl být podle některých informací tím zprostředkovatelem a zároveň jakousi pojistkou pro to, aby se výměna skutečně podařila. Politici, kteří tehdy se na výměně podíleli a organizovali ji, ale jeho účast nechtěli příliš komentovat.

„Ta věc obsahuje utajované informace nebo ta kauza, takže já se k tomu nemohu nějak vyjadřovat. To, co mohu potvrdit, je, že to je skutečně světově známý arabista, který se v tom prostoru pohybuje,“ uvedl pro televizi Prima ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO).

Role Petra Pelikána byla prý důležitá

Konkrétnější nebyl ani ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). „Mohu říci to, že tam nějaká role pro něho existovala, že to jméno padlo, když se v té době o tom jednalo, ale rozhodně bych nepoužíval výrazy jako nějaká pojistka nebo klíčová role. To určitě ne,“ řekl Zaorálek.

„Výhoda toho, že přizvali staršího Pelikána a nakonec ho vláda a ministr spravedlnosti pověřili vyjednáváním o propuštění pětice, byl jeho původ. Jako bratrovi ministra se mu dostalo velké vážnosti. Navíc znal detailně Blízký východ a v Libanonu studoval,“ citoval server Aktuálně.cz zdroj, který je s případem obeznámený.

V případu je ale mnoho nejasností. Alí Fajád, kterého v Česku zatkli spolu s českými detektivy i američtí agenti kvůli údajnému pašování zbraní, měl být vydán do USA. Jenže obava o život českých občanů dostala přednost.

To se ale vůbec nezamlouvalo americkým úřadům, o čemž také svědčí vyjádření Velvyslanectví USA v Praze: „Jsme šokováni rozhodnutím české vlády propustit Alího Fajáda a Chalida El Marábího.“

Šlo o hru tajných služeb?

Navíc se ukázalo, že Fajád měl být agentem libanonské rozvědky a že možná šlo o hru tajných služeb, a to včetně únosu pětice Čechů. „My neříkáme, že je unesla česká rozvědka. My si myslíme, že v pozadí tohoto případu mohou stát americká nebo izraelská tajná služba, ale rozhodně to není akce Libanonců,“ domnívá se Kammál Lahaf, bratr Alího Fajáda.

Objevila se také informace, že část peněz za výkupné se ztratila neznámo kde. My jsme tehdy mluvili s bratrem Alího Fajáda přímo v Bejrútu, který to okomentoval takto: „To, co se stalo, bylo koordinováno Spojenými státy a Českem. Alí Fajád je nevinen a žádných zločinů se nedopustil.“

Vyjádření Petra Pelikána se nám v pondělí sehnat nepodařilo. V uvedené době ale v Bejrútu byl, a to několikrát. Jeho role v případu však zůstává zahalena rouškou tajemství. 

reklama

reklama