Kauza Kemmerich pokračuje. Premiér Durynska odstoupil, strany jednají, koaliční SPD „neví, na čem s CDU je“

Vedoucí představitelé německé vládnoucí strany CDU Angely Merkelové dnes mimořádně jednají v Berlíně o dopadu pro mnohé šokující spolupráce s pravicovou AfD, díky níž se do čela durynského parlamentu dostal Thomas Kemmerich z FDP. Ten na silný nátlak kancléřky a dalších politiků rezignoval po jednom dni v úřadu. Koaliční partner, strana SPD, uvádí, že nyní neví, na čem s CDU je, a svolal na sobotu koaliční jednání. Navzdory jednodennímu úřadování si má ex-premiér Kemmerich přijít na více než 2 miliony korun.
Expremiér Durynska Thomas Kemmerich
Expremiér Durynska Thomas Kemmerich
AP/ASSOCIATED PRESS

reklama

Thomas Kemmerich z FDP byl ve středu nečekaně zvolen durynským premiérem, když v zemském sněmu porazil dosavadního předsedu Boda Ramelowa z Die Linke o jediný hlas v tajné volbě. K vítězství mu pomohly krom vlastní FDP i hlasy CDU a AfD. CDU i SPD přitom dlouhodobě tvrdí, že spolupráce s AfD, kterou označují za populistickou a extremistickou stranu, je pro ně neakceptovatelná. Také proto vyvolal výsledek na tamní politické a mediální scéně bouři.

Pro koalici vznikla škoda. Nevíme, na čem s CDU jsme

„Tato událost je neomluvitelná a výsledek musí být zvrácen,“ reagovala německá kancléřka Angela Merkelová ve čtvrtek na tiskové konferenci během své návštěvy v Jižní Africe. Označila volby v Durynsku za „špatný den pro demokracii“. Spolu s kancléřkou odsoudila prolomení politického tabu spojením sil s Alternativou pro Německo (AfD) i vůdkyně strany CDU Annegret Kramp-Karrenbauerová

demonstrace levicových sil v Erfurtu

Skandál v Německu! V Durynsku byl za podpory AfD zvolen premiér, vzápětí odstoupil

Ačkoliv Kemmerich po nátlaku kancléřky, dalších politiků a médií po jednom dni v úřadu rezignoval se slovy: „S FDP jsme se rozhodli pro rozpuštění parlamentu. Chceme nové volby, aby se smazala skvrna spolupráce s AfD,“ čelní představitelé SPD se podle agentury ČTK nechali slyšet, že společné hlasování CDU s AfD podle nich vládu poškodilo.

„Pro koalici už ale škoda vznikla, protože v tuto chvíli nevíme, na čem s CDU jsme,“ uvedla šéfka SPD Saskia Eskenová.

Probíhají strategická jednání o dalším postupu

O situaci v Durynsku dnes jednají křesťanští demokraté (CDU) i svobodní demokraté (FDP), jejichž lídr Christian Lindner je dnes připraven podstoupit hlasování o své důvěře. Lindner se podle agentury DPA ze začátku jevil jakožto podporovatel Kemmericha, načež svou podporu později stáhl. Na sobotu sociální demokraté (SPD) svolali koaliční jednání.

Durynská FDP je pro rozpuštění parlamentu a nové volby ve více jak dvoumilionové spolkové zemi. Tamní CDU to zatím odmítá a chce hledat řešení na základě současného uspořádání, čehož důvodem může být i aktuální průzkum pro televizní stanice RTL a n-tv, podle něhož by získala 12 procent hlasů, zatímco v přechozích volbách měla téměř 22 procent.

Přes 2 miliony korun za jeden den?

Thomas Kemmerich, který se stane nechvalně známým rekordmanem coby premiér spolkové země s nejkratší dobou v úřadě čítající jeden den, si však za jeden den v úřadě může podle Deutsche Welle přijít až na 93 000 eur (až 2,3 milionu korun). Kromě měsíčního platu má totiž nárok na další příspěvky a výsluhy až po dobu šesti měsíců.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!