Kauza MeToo: Švédská škola do učebních osnov zařadila kampaň proti sexuálnímu obtěžování

Kdo by to byl řekl, že hollywoodské hnutí #MeToo ovlivní celý svět! Ale je to tak. Kampaň zabývající se sexuálním obtěžováním žen je čím dál tím populárnější i v Evropě. Ve Švédsku zařadili #MeToo i do školních osnov.
ilustrační foto
ilustrační foto
Facebook/MeToo

reklama

Škola ve Švédsku zařadila nový předmět do výuky teprve minulý týden a věří, že bude u studentů oblíbený. Snaží se především poukázat na fakt, že sexuální obtěžování se netýká jen Hollywoodu, ale celého světa.

„Vědí, že je nějaké hnutí #MeToo, ale už nechápou, že se to týká i jich,“ uvedla učitelka občanské výchovy Anna-Karin Nilssonová.

Při výuce jsou studenti rozděleni do dvou skupin - na chlapce a dívky. A to z toho důvodu, aby se chlapci necítili v rámci tématu znevýhodněni. „Je dobré, že chlapce vyučuje profesor, kdežto dívky naopak profesorka. Nestane se pak, že by se studenti mužského pohlaví cítili nekomfortně,“ říká Nilssonová.

Sean Penn

Sean Penn k #MeToo: Je oplzlé, když hnutím nazýváme něco, co je jen série individuálních obvinění

Jak se zdá, výuka už přináší ovoce. To dokazuje student Oscar Ljungstrom. „Dřív jsme nepřemýšleli nad tím, kolik lidí kauza zasáhla, ale poté, co jsme nahlédli pod pokličku, přimělo nás to přemýšlet nad vlastním chováním,“ říká Oscar.

Oscarova spolužačka Hilma zase věří, že i studenti ve škole přestanou s nechutnými vtipy a narážkami.

Zajímavostí je, že zatímco svět má v paměti především hollywoodské hnutí #MeToo, tak Švédsko se vytasilo se svou vlastní verzí kampaně. V reklamě se objevily švédské ženy z různých koutů země, které se nebály ty, jenž je obtěžovali, veřejně jmenovat a popsat své nepříjemné zážitky.

Ve Švédsku se kauza dostala do podvědomí především kvůli uměleckému řediteli Bennu Fredrikssonovi, kterého veřejně obvinilo ze sexuálního zneužití 40 osob. Jednu z žen dokonce údajně nutil, aby šla na potrat, jinak že nedostane vysněnou roli.

Hnutí #MeToo bylo také mnohokrát kritizováno. Francouzská herečka Catherine Deneuve například tvrdí, že kampaň podporuje ženy a zbytečně moc trestá muže.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!