Kauza OKD: Vyšetřovací komise navrhuje podat trestní oznámení na Sobotku a Urbana

Bohuslav Sobotka a Milan Urban budou dost možná čelit trestnímu oznámení. Počítá s tím finální návrh závěrečné zprávy Sněmovní vyšetřovací komise k OKD. Radiožurnálu to potvrdil její předseda Lukáš Černohorský (Piráti). Bývalí ministři za ČSSD se podle Černohorského měli podílet na nevýhodném prodeji podílu OKD v roce 2004.
Bohuslav Sobotka a Milan Urban
Bohuslav Sobotka a Milan Urban
TV Prima

reklama

V době, kdy došlo k prodeji minoritního státního podílu v OKD, byl Sobotka ministrem financí a Urban ministrem průmyslu a obchodu ve vládě Stanislava Grosse. Státní podíl v OKD tehdy získala společnost Karbon Invest za 4,1 miliardy korun. Reálná cena podílu ale byla podle mnohých kritiků a také státního zastupitelství více než dvojnásobná a vláda tak prodejem poškodila stát.

Podle vyšetřovací komise mají být za nevýhodný prodej zodpovědní právě Sobotka s Urbanem. „Oni byli ti, kteří připravovali materiály vlády a kteří si měli pohlídat celý privatizační proces. Oni dva byli ti, kteří měli na starost celou privatizaci, tudíž celý proces, a i to výsledné stěžejní hlasování bylo na jejich bedrech. Navrhuji minimálně tři trestní oznámení ohledně různých skutků v různém časovém období,“ uvedl pro Radiožurnál Černohorský s tím, že finální verzi závěrečné zprávy by měla podpořit většina z devítičlenné komise. Ta své závěry představí Poslanecké sněmovně koncem října.

Sobotka i Urban svoji vinu na údajném nevýhodném prodeji dlouhodobě odmítají. Oba bývalí ministři v minulosti několikrát zopakovali, že podle nich proběhlo vše v souladu se zákonem.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!