Kauza ztraceného kamionu s rouškami pokračuje: Německá ambasáda nabídla pomoc při jeho hledání

Německé velvyslanectví nabídlo Středočeskému kraji pomoc při pátrání po kamionu s ochrannými pomůckami, který celníci zastavili na hranicích s Německem. Převážel 400 tisíc roušek a 8 tisíc respirátorů, jež nyní v kraji scházejí. Novináře o tom dnes informovala hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO).
Ilustrační foto
Ilustrační foto
ČTK/DPA/Patrick Seeger

reklama

„Na základě článků a informací médií se na nás obrátila německá ambasáda a nabídla nám, že nám pomůže dohledat kontejner s našimi věcmi. Takže vím, že teď na tom intenzivně pracují, a doufám, že nám ho najdou, protože by nám hodně pomohl,“ uvedla hejtmanka.

Závazná a potvrzená objednávka roušek a respirátorů mířila do benešovské nemocnice, kde je centrální logistické centrum pro krajské nemocnice a středočeskou záchrannou službu.

Kamion byl podle dřívějších informací v médiích zastaven na hranicích Německa a Nizozemska.

Podle ředitele benešovské nemocnice Romana Mrvy jeho řidič telefonoval, že nebude moci dodávku doručit. Náklad zahrnoval ochranné pomůcky nejen pro Středočeský kraj, ale i pro další regiony.

ilustrační foto

Němci na hranicích zabavili zdravotnický materiál objednaný pro ČR. Takový postup je možný, varuje celní správa

Pokorná Jermanová na dnešní tiskové konferenci oznámila, že kraj z vlastních zdrojů nakoupí 35 tisíc šitých roušek, přičemž jich nejprve objedná 15 tisíc a poté zbytek. Distribuovat je chce mezi klienty sociálních služeb nebo řidiče autobusů. Příští týden by také mohla dorazit krajská objednávka roušek pro praktické a ambulantní lékaře.

Ve čtvrtek hejtmanství očekávalo velkou zásilku ochranných pomůcek od státu, přišlo ale jen 25 tisíc rukavic. „Takže víme, že se musíme také z velké části spolehnout na sebe. Jsme připraveni zaplatit dostatečné množství ochranných pomůcek, ale je problém zajistit transport,“ uvedla Pokorná Jermanová.

Kraj podle ní zatím neví, kolik materiálu dostane z velké zásilky, která do ČR míří dnes a o víkendu z Číny. „Máme distribuční seznamy připravené, ale v tuhle chvíli bohužel nemáme informaci, kolik Středočeský kraj dostane,“ řekla hejtmanka. Doufá však, že půjde o velké množství.

ČTK

reklama

reklama