Kázat můžete, ale jen v našem jazyce. Švýcaři chtějí přísnější pravidla pro mešity a imámy

Dolní komora švýcarského parlamentu dnes schválila přísnější pravidla pro mešity a muslimské kazatele. Ta počítají například s tím, že imámové budou moct kázat pouze v některém ze švýcarských úředních jazyků. Návrh zákona bude muset posvětit ještě Národní a Spolková rada, informoval server The Local.
Švýcarský parlament chce změny pro fungování mešit a kázání imámů
Švýcarský parlament chce změny pro fungování mešit a kázání imámů
AP

reklama

Zákaz financování mešit ze zahraničí, nutnost prokázat původ finančních darů a jejich využití či kázání imámů pouze v němčině, italštině, francouzštině nebo rétorománštině. Tak například tyto body obsahuje návrh zákona, který předložila strana Liga Ticina (Lega dei Ticinesi).

Návrh dnes prošel Národní radou v poměru 94 ku 89 a k dalšímu projednání míří do horní komory švýcarského parlamentu, Národní rady. Podle agentury ATS ale není vůbec jisté, zda ho podpoří i sedmičlenná Spolková rada, která ve Švýcarsku plní funkci federální vlády. Ta totiž změny v zákoně nepovažuje za „nutné“ ani „prospěšné“. Zákon by podle některých členů Spolkové rady diskriminoval muslimy a nahrával extremistům.

I Švýcarsko registruje islámské radikály

V zemi helvétského kříže tvoří muslimové přibližně pět procent obyvatelstva a nachází se tam přes 200 mešit. Přesto Švýcaři zatím na rozdíl od jiných evropských států nemají větší problém s muslimským radikalismem. Tajné služby nicméně před teroristickým útokem permanentně varují a například ministr obrany Guy Parmelin v květnu prohlásil, že není otázkou jestli, ale kdy se takový útok na švýcarském území stane.

Podle listu Tribune de Geneva registrují tajné služby asi 88 lidí, z toho 30 švýcarských občanů, kteří od roku 2001 cestovali ze Švýcarska, aby bojovali po boku některé z radikálních muslimských organizací. Většina (74) jich putovala do Sýrie a Iráku. Minulý rok pak policie v rámci vyšetřování vtrhla do mešity v severošvýcarském městě Winterthur, kde měl somálský imám praktikovat radikální kázání a také verbovat mladé muže do řad ISIS.


 

reklama

reklama