Každodenní laskavosti a projevy přízně přátel, kolegů i cizích lidí na nás působí pozitivněji, než myslíme, tvrdí studie

Lidé, kteří pociťují každodenně lásku, jsou zdravější, šťastnější a expresivnější. Vědci z americké Penn Medicine zjistili, že každodenní pozitivní „malá gesta“ od přátel, kolegů i cizinců mohou mít velký vliv. Informoval o tom server Daily Mail.
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Pixabay

reklama

Drobná gesta přízně, jako je optání se na to, jak se druhý má, pomoc se zavazadlem či nákupní taškou, nebo text podpory mohou posílit pocity lásky rovněž. Vzhledem k tomu, že se jedná o projevy neočekávané, v náhodných částech dne, přicházející od různých lidí, zdá se, že mají větší celkový dopad na blahobyt než projevy lásky a podpory od jedné osoby.

Mikromomenty ovlivňují náš život

„V pohledu na lásku jsme přistupovali velmi zeširoka,“ uvedla docentka lidského rozvoje na Penn Medicine Zita Oraveczová. „Každodenní pocit lásky je koncepčně mnohem širší než romantická láska. Jedná se o mikromomenty ve vašem životě, kdy zažijete rezonanci s někým jiným. Například když mluvíte se svým sousedem a on vyjadřuje zájem o vaši pohodu, pak s tím můžete rezonovat a zažít pocit lásky, což může zlepšit vaši pohodu.“

V rámci nově zveřejněné studie výzkumníci provedli dvě studie pro zjištění, jak kolísají během dne emoce lidí. V první pracovali jeden měsíc se skupinou dvaapadesáti lidí nejrůznějšího věku a poté se 160 vysokoškoláky po dobu osmi týdnů.

Ilustrační foto

Půl hodiny mírného cvičení pomůže proti Alzheimerově chorobě. Udržme si jasnou mysl co nejdéle

Pocit lásky obecně během dne roste

Vědci posílali účastníkům šestkrát denně v náhodných intervalech textové zprávy s dotazy. Ptali se na jejich úspěchy, zaznamenáníhodné okamžiky, náladu a podobně. Případně se zeptali, jak se cítí v dané chvíli milováni - na škále od vůbec po extrémně.

Obecně u většiny lidí pocit lásky během dne rostl a lidé se cítili více milováni poté, co zažili některá laskavá gesta, bez ohledu na to, zda mají zrovna romantický vztah, nebo ne. Doktorka Oraveczová říká, že výsledky naznačují, že každodenní často na první pohled všední nebo nezaznamenáníhodné interakce mají silný dopad na pocit lásky.

Potenciál nových služeb pro zvýšení pohody lidí?

Oraveczová přirovnala zjištění také k tomu, co čítáme v literatuře osobního rozvoje, kde se často apeluje na to, aby lidé zaměřili pozornost na pozitivní věci, přičemž jejich celkové povědomí o těchto věcech začne růst a pozitivně ovlivní řadu aspektů našeho každodenního života.

Podle doktorky by opakovaná zjištění jejích dvou výzkumů mohla otevřít dveře novým technikám duševního zdraví, případně i službám, jako může být posílání náhodných podporujících textových zpráv uživatelům během dne.

reklama

reklama