Každý čtvrtý usmrcený chodec zemře na přechodu. Expert: Chybují řidiči i přecházející

Každý čtvrtý chodec zemře na přechodu
Každý čtvrtý chodec zemře na přechodu
Ty to zvládneš

Náhle vstoupení na cestu, špatný odhad vzdálenosti vozidla nebo zbrklé či nerozhodné chování- tak to jsou nejčastější chyby chodců, kvůli kterým přicházejí o své životy. Jen v minulém roce navíc každý čtvrtý usmrcený chodec zemřel přímo na přechodu.

V loňském roce zemřelo při dopravních nehodách celkově 111 chodců. Každý čtvrtý pak přišel o život na přechodu. „Je smutné, že čtvrtina chodců zemřela na místě, kde by měli být absolutně chráněni. Na přechodech pro chodce chybují jak řidiči, tak chodci,“ upozorňuje dopravní expert Roman Budský.

Nejčastějšími tragickými pochybeními chodců jsou náhlé vstoupení do vozovky z chodníku či krajnice, špatný odhad vzdálenosti a rychlosti vozidla nebo zmatené, zbrklé či nerozhodné chování. Naopak u řidičů šlo nejčastěji o nepřiměřenou rychlost jízdy a nedostatečné věnování se řízení vozidla.

Pěší umírají nejčastěji v obcích a tmavých měsících

Dalšími nebezpečnými nešvary jsou projíždění v těsné blízkosti přecházejícího chodce, zastavení na přechodu pro chodce či ve vzdálenosti kratší než 5 metrů před ním a v neposlední řadě nebezpečné zastavení vozidla na přechodu.

Nejvíce pěších umírá v obcích, nejčastěji v tmavých měsících roku, tedy od října do února, a v noci. „Oproti roku 2015 loni v nočních hodinách zemřelo při chůzi mimo obec o 10 chodců méně. Ve dne za zhoršené viditelnosti nezahynul žádný, ačkoliv o rok dříve to byly 3 osoby. Nesporně se tak pozitivně projevilo povinné nošení reflexních doplňků při chůzi mimo obec zavedené v únoru 2016,“ uvádí Roman Budský.  

Na téma upozorňuje i kampaň Ty to zvládneš

Tématikou zvýšení bezpečnosti chodců v silničním provozu se v letošním roce věnuje i kampaň Ty to zvládneš, kterou v pátek spustila Asociace Záchranný kruh. „Mezi tématy, kterým se letošní kampaň věnuje, je například vyvrácení mýtu o absolutní přednosti na přechodu pro chodce," uvedla prezidentka asociace Veronika Krajsová.

Nad kampaní převzal záštitu policejní prezident Tomáš Tuhý, generální ředitel hasičů Drahoslav Ryba a vedoucí BESIP Martin Farář. Ambasadorem kampaně je závodník rally Vojtěch Štajf.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama