Kde asi soudruzi udělali chybu? Velká Británie má novou nejvyšší horu!

„Nová“ britská, nejvyšší hora leží v britském teritoriu na Antarktidě. Až při nedávném přeměřování se totiž zjistilo, že průzkumníci ze třicátých let minulého století udělali chybu a horu Mount Hope „snížili“ o celých 337 metrů! Informace přinesla stanice BBC.
ilustrační foto- hora
ilustrační foto- hora
Pixabay

reklama

Nové měření udělalo z Mount Hope nejvyšší horu Velké Británie. S výškou 3293 metrů převyšuje o celých 55 metrů dosavadní jedničku horu Mount Jackson (3184 m. n. m.)

Současní odborníci tak dokázali, že údaje z roku 1936 nejsou pravdivé. „Používali tehdy poměrně jednoduché průzkumné techniky ve velmi drsných podmínkách,“ uvedl Adrian Fox z Britského antarktického průzkumu (BAS). A zatímco kdysi se hora měřila pomocí psího spřežení, nyní průzkumníci použili satelitní technologii.

Záběry umírajícího ledního medvěda

Záběry ze kterých mrazí: Dokumentaristé natočili umírajícího ledního medvěda, který se trápil hlady. Za všechno může globální oteplování

Zajímavý je i důvod, proč odborníci hory přeměřovali. Měření bylo prováděno především kvůli obavám o piloty, kteří přes toto území přelétají. Tím, že na Antarktidě nejsou žádné silnice, jedinou možností jak se tam dostat, je právě letadlo. A pokud letíte nad touto krajinou, měli byste znát perfektně trasu i výšku hor. „Na kontinentu došlo k několika leteckým nehodám a domnívám se, že k některým z nich mohlo dojít kvůli špatnému mapování terénu,“ řekl Peter Fretwell z BAS. V tuto chvíli jsou tak všechny mapy pro piloty aktualizovány. 

reklama

reklama