Kde hledat největší diamant v Severní Americe? Navštivte důl Diavik!

Kanadský důl Diavik oznámil, že překonal vlastní rekord, když nalezl vůbec největší diamant, který se kdy na území Severní Ameriky objevil. Žlutý drahokam se pyšní 552 karáty a svou velikostí překonal i diamant Foxfire z roku 2015.
ilustrační foto
ilustrační foto
twitter/BBC News

reklama

Žlutý drahokam byl podle informací serveru BBC nalezen letos v říjnu v Severozápadních teritoriích, asi 215 kilometrů od polárního kruhu. Podle dolu Dominion Diamond Mines má tento „žlutý miláček“ neuvěřitelných 552 karátů, měří 33,74 x 54,56 milimetru. Důl dále oznámil, že nový objev překonal dosud největší známý drahý kámen, který byl v tomtéž dole nalezen v roce 2015.

Foxfire - dvě miliardy starý, 187,7karátový diamant byl v dole Diavik nalezen před třemi lety. Vystavován byl po celém světě včetně několikaměsíční „návštěvy“ Národního muzea ve Washingtonu či v Kensingtonském paláci v Londýně.

Diamant Pink Legacy

Růžové dědictví za miliardu. Na ženevské aukci byl za rekordní sumu vydražen vzácný diamant

Kyle Washigton, předseda Dominion Diamond Mines, jenž vlastní 40% dolu Diavik, ve svém prohlášení uvedl, že tento nejnovější vynález je na samé špičce na seznamu krásných diamantů. „Barva a textury diamantu jsou jedinečným příkladem cesty, kterou přirozené diamanty procházejí, až dokud se nám nedostanou do rukou,“ řekl Washington.

V současné době ještě drahokam není na prodej, nejprve se musí brousit a leštit, aby získal kýženou podobu, a to nemůže dělat jen tak někdo. „Jen hrstka těch nejlepších profesionálů z celého světa je kvalifikována k tomu, aby mohla dát diamantu finální podobu.

Podle společnosti je příliš brzy na odhad hodnoty kamene. Foxfire, který byl nakonec vybroušen do dvou náušnic, byl nedávno vydražen za neuvěřitelných 1,5 milionů dolarů.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!