Kde se stala chyba? Doktoři udělali ze zdravé ženy mrzáka. Odstranili jí funkční ledvinu

Nemocnice v americkém Coloradu čelí vážnému obvinění kvůli operaci, při které měli lékaři pacientce odstranit funkční ledvinu. Kdysi zdravá žena je nyní závislá na dialýze a transplantace nové ledviny od vhodného dárce se možná nikdy nedočká.
ilustrační foto
ilustrační foto
pixabay.com

reklama

Vše začalo letos v květnu, kdy lékaři doporučili dvaasedmdesátileté Lindě Woolleyové operaci, jelikož měli vážné podezření na rakovinu ledvin. Žena tak podstoupila náročný zákrok v domnění, že je nevyhnutelný.

Jenže někde se stala chyba. Biopsie, kterou Linda Woolleyová absolvovala již v březnu, neprokázala žádný pozitivní nález karcinomu. Podle informací serveru RT byly výsledky v souladu s benigním procesem, nalezený nádor byl tedy nezhoubný. 

Operace byla jedna velká chyba

Ani po operaci biopsie neprokázala existenci karcinomu a nebyla nalezena ani žádná „masivní léze“. Později se ukázalo, že ona operace byla naprosto zbytečná, ba co víc - Linda Woolleyová kvůli údajně nevyhnutelnému zákroku přišla o plně funkční ledvinu.

Nyní je žena závislá na dialýze, která zastává funkci chybějící ledviny. Pro pacientku to znamená značná omezení, musí být napojena na přístroj třikrát týdně po dobu čtyř hodin. „Celá operace byla jedna velká chyba,“ říká dvaasedmdesátiletá žena, která má kvůli svému věku a současnému zdravotnímu stavu velmi malou šanci, že se vůbec dostane na čekací listinu pro transplantace.

Úžasné transplantace obličeje

Úžasné! Podívejte se, co dokáže transplantace obličeje

„Život se mi otočil o 180 stupňů, dialýza není žádný med,“ říká. Laboratoř KDVR, kde proběhly testy, které neprokázaly pozitivní rakovinový nález, zatím nemá žádné nové informace o tom, jak se k celé situaci postavila policie a zda se případ již řeší.

„Když je vám sděleno, že musíte na operaci, tak nastupujete do nemocnice s tím, že vám nezbývá nic jiného, než věřit, že vám pomohou. Ani vás nenapadne, že by to mohlo být naopak,“ dodala Woolleyová. Od nemocnice se nedočkala ani omluvy či odůvodnění, proč byla nutná operace, když testy prokázaly, že byla zdravá.

Redaktoři serveru RT se obrátili na samotnou nemocnici, aby jí dali prostor pro vyjádření, ale doposud ze strany nemocnice nedostali žádnou odpověď. Jen pár dnů poté se pět lidí nabídlo darovat ledvinu, aby Lindě Woolleyové umožnili prožít důstojné stáří. Bohužel ani jeden z dárců není pro využití orgánů k transplantaci vhodný.

reklama

reklama