Kde se vzal, tu se vzal: Našel se falešný brazilský pas vůdců KLDR. Je na něm razítko z Prahy

Brazilské ministerstvo zahraničí vyšetřuje případ falešných pasů, na které v 90. letech cestovali současný vůdce Severní Koreje Kim Čong-un a jeho otec Kim Čong-il. Zajímavé je, že na obou cestovních dokumentech je razítko z brazilské ambasády v Praze.
ilustrační foto- cestovní pas
ilustrační foto- cestovní pas
Pixabay

reklama

Podle informací serveru RT používali oba představitelé KLDR falešná jména Josef Pwag a Ijong Tchoi. Pasy s falešnými jmény jasně ukazují fotografie Kim Čong-una a jeho otce Kim Čong-ila. A právě díky nim mohli získávat víza od zahraničních ambasád. Spekuluje se o tom, že si tak vládnoucí rodina budovala případnou únikovou cestu.

Podle falešných pasů se Kim Čong-il neboli Ijog Tchoi narodil 4. dubna 1940. V reálném životě se ale narodil o rok později a zemřel v roce 2011. To nynější vůdce Kim Čong-un, alias Josef Pwag se „narodil“ 1. února 1983 a pas měl dostat v době, kdy mu reálně bylo mezi 12 a 14 lety. Oba muži se podle cestovních dokumentů měli narodit v Sao Paulu v Brazílii.

Mezi zahraničními ambasádami, které jsou uvedeny ve falešných dokumentech, je i razítko z brazilského velvyslanectví v Praze. V kolonce vydáno je datum 26. února 1996, platné do 25. února 2006. S největší pravděpodobností pochází pasy z černého trhu. Právě tam, byl obchod s cestovními doklady před zavedením digitálních údajů populární.

Celým případem se zabývá brazilské ministerstvo zahraničí, které má v hledáčku i ambasádu v Praze.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un

Choromyslný senil, nebo starý blázen? Kimovy urážky Trumpa jsou pro novináře překladatelským oříškem

Samotná severokorejská ambasáda v Brazílii celý incident odmítá komentovat. Podle médií je klan Kimů svým cestováním na falešné dokumenty dobře známý. A nejen tím. Současný vůdce KLDR například studoval na mezinárodní škole ve švýcarském Bernu, kde předstíral, že je synem korejského velvyslance ve Švýcarsku. Jeho sestra, která vzbudila pozornost návštěvou olympijských her v jihokorejském Pchjongčchangu tam zase studovala pod falešným jménem.

reklama

reklama