Kde seženeme roušky? Máme se zásobit potravinami? Senioři zasypali kontaktní centra otázkami

Senioři kvůli koronaviru žádají odborníky o rady. Starší lidé jsou totiž na infekce náchylnější, takže mají pochopitelný strach z nákazy. Kontaktní místa tak vyřizují stovky telefonátů denně a poskytují co nejvíce informací, jak se se před epidemií ochránit. Odkazují přitom především na doporučení státních institucí.

Kontaktní místa pro seniory registrují stovky telefonátů denně. Nejčastěji jsou zaměstnancům center pokládány otázky týkající se ochrany před epidemií. „Informovali jsme se u krajské hygienické správy, abychom věděli, jak na obavy našich klientů reagovat,“ vysvětluje Jakub Carda, ředitel organizace Společně o. p. s., která Senior Pointy provozuje.

Odborníci doporučují svým klientům dodržovat hygienická opatření. Základem je podle nich důkladné mytí rukou a používání dezinfekčního mýdla. Varují i před chozením do větších kolektivů a používáním roušek. Infekci totiž umí zastavit jen některé z nich. „Klienti se nám teď často odhlašují z domluvených akcí,“ doplňuje Jakub Carda.

V Centru Život 90, které pomáhá seniorům už 30 let a podporuje je v jejich nezávislém životě, se zaměstnanci rozhodli roušky vůbec nenosit. „Je to asi pro ně signál bezpečí," říká František Horák vedoucí poradenského centra Život 90 s tím, že tento krok klienti vnímají velice pozitivně.

„Klienti se ohledně koronaviru nejvíce ptají, jak se mají nyní chránit, co prakticky dělat. Většinou jim tlumočíme informace z webu ministerstva zdravotnictví," uvedl František Horák vedoucí poradenského centra Život 90. „Řešíme pouze účinnost ochrany rouškou, a tím vysvětlujeme rozdíl mezi rouškou a respirátorem, pak ještě účinnost desinfekce a mýdla," dodal.

Prevence selským rozumem

Podle Ministerstva zdravotnictví ČR je důležité, aby lidé dodržovali základní hygienická pravidla. „Používat například i dezinfekci, pokud jste v kontaktu s lidmi, kteří akutními respiračními potížemi trpí. Nezdržovat se v místech s vyšším počtem lidí," uvádí na svých stránkách ministerstvo. I při běžném nachlazení by lidé měli dodržovat respirační hygienu. Při kýchání si například zakrývat pusu rokou.

Vůbec nejohroženější skupinou jsou právě senioři, poté dětské skupiny, chronicky nemocní či osoby s oslabenou imunitou. Pokud lidé potřebují poradit, ministerstvo doporučuje obrátit se na infolinku Státního zdravotního ústavu.

Tagy: