Kde v Americe najdete čtvrť Plzeň aneb české stopy za velkou louží

Víte, kde v zahraničí najdete v jedné čtvrti Čermákovu ulici, Duškovu restauraci a Dvořákův park, a kde na počátku 20. století žilo až 150 000 Čechů?
Kde v Americe najdete čtvrť Plzeň aneb české kořeny za velkou louží
Kde v Americe najdete čtvrť Plzeň aneb české kořeny za velkou louží
Martina Labohá

reklama

Ve čtvrti Pilsen, která existuje dodnes, se již kromě zmíněného nachází Thalia Hall, která byla postavena dle vzoru Státní opery v Praze. Mluvím o městě, jehož starostou byl v letech 1931-33 Antonín Čermák a kde postavili první mrakodrap, tehdy se psal rok 1885.

Dvořákův park, Chicago, USA
Autor: Martina Labohá Dvořákův park, Chicago, USA

Mnozí správně tušíte, že tím městem je americké Chicago!

Češi v Chicagu

Poté, co ve Spojených státech amerických vznikly nové železnice, propojující východní pobřeží s Chicagem, začali Češi emigrovat do tohoto města ve velkém. Když se pak mezi lety 1850 a 1875 velmi zlevnila a zkrátila doba cesty z Evropy do Ameriky, nastal v Chicagu opravdový imigrační boom.

Není se čemu divit, z průměrných 44 dnů, které jste na plavbu přes Atlantský oceán potřebovali, se doba zkrátila na průměrných 9,7 dní. To už se dalo vydržet.

Plachtíme při západu slunce, jezero Michigan, Chicago

48 hodin v Chicagu – co vidět, co zažít, co ochutnat (1. část)

Praha vyhořela a vznikla Plzeň

Mezi lety 1850 a 1860 se Češi stěhovali především do západních částí města a centrem se stala oblast, která byla nazvána Praha. Po velkém požáru v roce 1871, kdy byla velká část Prahy zničena, se Češi přesunuli na jih a západ a tím vznikla nová čtvrť jménem Plzeň, která se tak jmenuje dodnes. Vznikali zde české školy, kostely a tělocvičny pro sokoly.

Pilsen, Chicago, USA
Autor: Martina Labohá Pilsen, Chicago, USA

Na přelomu století bylo Chicago třetím největším českým městem – po Praze a Vídni.

V roce 1920 se v Chicagu dokonce vydávaly 4 české noviny – Národ (1894) pro katolickou komunitu, Svornost (1875) noviny pro volnomyšlenkáře, Spravedlnost (1900) pro socialisty a Denní Hlasatel (1891) – který se snažil být novinami „neutrálními“.

Během druhé světové války začali Češi vydávat tituly pro podporu Československa a jeho nezávislosti. Patřilo mezi ně Svobodné Československo, Zpravodaj a Věstník.

Češi se aktivně zapojovali také do politického dění. Nejúspěšnějším Čechem v politice se stal Antonín Čermák, který působil v demokratické straně a který byl roku 1931 zvolen starostou Chicaga.

K Číně jsme měli evidentně blízko již tehdy - Čermákova ulice, Chicago, USA
Autor: Martina Labohá K Číně jsme měli evidentně blízko již tehdy - Čermákova ulice, Chicago, USA

Dnešní podoba Plzně

Dnes již Plzeň nepatří mezi čtvrti populární mezi českými imigranty. Najdete zde především mexickou komunitu.

Pořád tudy však vede Čermákova ulice, děti si hrají ve Dvořákově parku a v restauraci Klas, která byla založena roku 1922, si můžete dát smažák, sekanou nebo svíčkovou.

V „Thalia hall“, kterou nechal postavit John Dušek funguje dodnes Duškova restaurace. Budova vystavěna dle vzoru Státní opery v Praze doposud zastává důležitou roli na poli kultury – pravidelně se tu pořádají koncerty a společenské akce.

Thalia Hall, postavena dle Státní opery v Praze. Chicago, USA
Autor: Martina Labohá Thalia Hall, postavena dle Státní opery v Praze. Chicago, USA

Půjčte si kolo a projeďte se ulicemi čtvrtí Pilsen, kde se mísí mexická kultura s českou a mnoha dalšími. Největším lákadlem posledních let jsou velmi zajímavé graffiti umění na stěnách budov.

Graffiti v Plzni, Chicago, USA
Autor: Martina Labohá Graffiti v Plzni, Chicago, USA

Já jsem vyrazila z centra Chicaga vlakem na stanici Damen, kde jsem si půjčila kolo a projela si Plzeň křížem krážem. Čtvrť má svá pěkná místa, stejně jako špinavá zákoutí. Nepatří mezi nejbezpečnější, a tak je lepší se v noci nepotulovat v zapadlých uličkách.

Přes den jsem se tu však cítila bezpečně a hlavně – o turistu jsem takřka nezavadila. Jen Cermak road mě zklamala. Na ošklivější ulici jsem zatím v Chicagu nenarazila. Pouze jedna část této ulice mě přenesla zpět do ČR, přesněji na Mendlovo námětí v Brně. Ta vůně sladu je prostě nezaměnitelná.

Ve čtvrti Pilsen mě bavilo hledat pozůstatky české kultury, stejně jako obdivovat graffiti na stěnách budov.

Drahuš v Plzni, Chicago, USA
Autor: Martina Labohá Drahuš v Plzni, Chicago, USA

 

reklama

reklama