Kdo bude nástupce za al-Bagdádího?

Když bylo oznámeno, že jsou Abú Bakr al-Bagdádí a jeho mluvčí Abu al-Hassana al-Muhajira po smrti, organizace ISIS oznámila jejich nástupce.
Al Bagdádí
Al Bagdádí
foto youtube CBS
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Americký týdeník Newsweek, který se odvolává na agenturu Amák blízkou islamistům, o tom dnes na svém serveru informuje a tvrdí, že nástupcem se stal bývalý irácký důstojník Abdalláh Kardáš, také známý pod jménem Hadží Abdalláh al-Afari, který měl bojovat ještě pod vedením vůdce Saddáma Husajna.

Údajně sám al-Bagdádí měl letos v srpnu jmenovat Kardáše svým nástupcem ve vedení Islámského státu, ale toto oznámení nebylo tehdy zveřejněno. Abdalláh Kardáš dříve patřil k jedné z organizací spadající pod al Káidu.

Newsweek dále uvádí, že podle jeho zdrojů již Abú Bakr al-Bagdádí v poslední době neměl velkou moc, byl jen loutkou a jeho role v Islámském státě byla spíše symbolická. „Již se neúčastnil bojových operací ani neměl podíl na každodenním chodu organizace. Omezil se jen na vyjádření ano nebo ne.“

Další zpráva je z Ruska, kde tamní ministerstvo obrany podle agentury Interfax nemá důvěru v informaci, že byl al-Bagdádí zabit. Server svoboda.org s odvoláním na Interfax cituje představitele ruského ministerstva Igora Konašenkova, který se podivuje nad vysokým počtem zemí zapojených do operace a také nad tím, že by ruské ministerstvo obrany mělo při operaci pomáhat. Konašenko rovněž uvedl, že Rusko neví, že by USA někde letecky zasahovaly a uvádí, že ruské ministerstvo požaduje po USA důkaz o smrti al-Bagdádího.

Reklama
Reklama