Kdo bude nástupce za al-Bagdádího?

Když bylo oznámeno, že jsou Abú Bakr al-Bagdádí a jeho mluvčí Abu al-Hassana al-Muhajira po smrti, organizace ISIS oznámila jejich nástupce.
Al Bagdádí
Al Bagdádí
foto youtube CBS

reklama

Americký týdeník Newsweek, který se odvolává na agenturu Amák blízkou islamistům, o tom dnes na svém serveru informuje a tvrdí, že nástupcem se stal bývalý irácký důstojník Abdalláh Kardáš, také známý pod jménem Hadží Abdalláh al-Afari, který měl bojovat ještě pod vedením vůdce Saddáma Husajna.

Údajně sám al-Bagdádí měl letos v srpnu jmenovat Kardáše svým nástupcem ve vedení Islámského státu, ale toto oznámení nebylo tehdy zveřejněno. Abdalláh Kardáš dříve patřil k jedné z organizací spadající pod al Káidu.

Newsweek dále uvádí, že podle jeho zdrojů již Abú Bakr al-Bagdádí v poslední době neměl velkou moc, byl jen loutkou a jeho role v Islámském státě byla spíše symbolická. „Již se neúčastnil bojových operací ani neměl podíl na každodenním chodu organizace. Omezil se jen na vyjádření ano nebo ne.“

Další zpráva je z Ruska, kde tamní ministerstvo obrany podle agentury Interfax nemá důvěru v informaci, že byl al-Bagdádí zabit. Server svoboda.org s odvoláním na Interfax cituje představitele ruského ministerstva Igora Konašenkova, který se podivuje nad vysokým počtem zemí zapojených do operace a také nad tím, že by ruské ministerstvo obrany mělo při operaci pomáhat. Konašenko rovněž uvedl, že Rusko neví, že by USA někde letecky zasahovaly a uvádí, že ruské ministerstvo požaduje po USA důkaz o smrti al-Bagdádího.

reklama

reklama