Kdo bude novým předsedou Evropské komise? Nejblíže má mít k tomuto postu Frans Timmermans

Přední představitelé zemí Evropské unie od neděle v rámci mimořádného summitu v Bruselu jednají o nástupci stávajícího předsedy Evropské komise Jeana-Claudea Junckera. Předseda by měl být zvolen předtím, než 2. července proběhne první ustavující schůze nového Evropského parlamentu. Ten voliči vybrali v posledních evropských volbách konaných v květnu. Podle agentury Reuters má mít nejblíže zvolení nizozemský politik Frans Timmermans. Pondělní jednání bylo přerušeno a pokračovat bude v úterý dopoledne.
Jean-Claude Juncker odpovídá reportérům
Jean-Claude Juncker odpovídá reportérům
EU_Commission

reklama

Dva tábory v Evropské radě vedené Francií a Německem se nemohou dohodnout na tom, zda akceptují jako Junckerova nástupce jednoho z takzvaných „spitzenkandidátů“ (vedoucích kandidátů navržených politickými frakcemi) nebo se poohlédnou někde jinde. Francouzský prezident chce od procedury „spitzenkandidátů“ upustit, zatímco Německo, podobně jako zbytek Evropského parlamentu, ji podle serveru Politico chce zachovat.

Bude předsedou komise Frans Timmermans?

Jednání se podle zdrojů z jednání v současné době zaseklo na osobě nizozemského kandidáta Franse Timmermanse z frakce evropských socialistů (S&D), který má mít údajně k předsedovi Evropské komise nejblíže a na kterém se měli podle některých informací předběžně domluvit zástupci některých zemí na okraj o víkendu proběhlého summitu G20.

Podle zdroje blízkého jednání Timmermanse momentálně odmítá deset zemí. Odmítají ho země, které mají blízko k celoevropské rodině lidovců (EPP), která si rovněž nárokuje místo předsedy Evropské komise pro svého kandidáta, což je vzhledem k tomu, že získala po posledních volbách do Evropského parlamentu nejvíce křesel, zcela logické.

Proti Timmermansovi jsou rovněž země Visegrádské čtyřky: Česká republika, Slovensko, Maďarsko a Polsko. Zástupcům Visegrádské skupiny vadí Timmermansův příznivý pohled na migraci a také to, že Nizozemec svého času dohlížel na agendu vedenou proti Maďarsku a Polsku ohledně „ochrany právního řádu“ a „stavu demokracie“.

reklama

reklama