Kdo je Maria Voroncovová? Odpověď: Lékařka, začínající podnikatelka a hlavně dcera prezidenta Vladimira Putina

Dvaatřicetiletá mysteriózní žena bydlící v luxusním penthousu v Moskvě poblíž amerického velvyslanectví se stala středem mediální pozornosti. Novináře, včetně zahraničních, zaujal její rozhovor pro ruskou státní televizi Rossija 1, ve kterém začínající podnikatelka mluvila o svém podnikání ve zdravotnictví. Jako spoluvlastník společnosti 'Nomeko' se zapojila do největšího ruského zdravotnického projektu.
Maria Voroncovová
Maria Voroncovová
foto youtube Rossija 1

reklama

Pochopitelně, že média by projekt nezaujal, kdyby se nejednalo o starší dceru ruského prezidenta Vladimira Putina. Cílem projektu je zkoumání nejnovějších metod léčby rakoviny, na čemž se má podílet několik výzkumných pracovišť ze Sankt Petěburgu.

Psát, že se jedná o starší dceru ruského prezidenta, by se mělo s opatrností, neboť nikdo si tím není jistý, protože Putin na veřejnosti o svých dětech nemluví.

Ať je tomu jakkoliv, v červnu televizní kanál Rossija 1 odvysílal pořad o tajemné mysteriózní Marii, kterou představil jako dětskou endokrinoložku, která má za sebou stáž v Ústavu pro dětskou endokrinologii. Údajně se provdala za nizozemského byznysmena Yorrita Jost Faassena, se kterým má děti. Ten přicestoval do Ruska v roce 2006 jako zaměstnanec společnosti Gazprom a v roce 2007 byl ředitelem rozvoje.

I přes embargo na zveřejňování informací o Putinových dcerách Kreml potvrdil, že jeho děti nikdy v médiích nevystoupily, přesto se píše a vysílá o tom, že starší dcera Maria Voroncovová se narodila v tehdejším Leningradě a mladší Katarina v Německu, kde Vladimir Putin pracoval jako sovětský agent KGB. Obě dcery má s bývalou manželkou Ludmilou, která pracovala jako letuška a v roce 2013 se s ní rozvedl.

Ruský prezident měl prohlásit, že jeho dcery „nebyly nikdy vychovávány jako ´hvězdy´, ani na ně nemířily objektivy fotoaparátů“. Prozradil, že dcery začaly budovat svoji kariéru a že jsou v tom úspěšné.

Před čtyřmi roky se mluvilo o tom, že mladší dcera Katarina, tanečnice, se provdala v roce 2013 za podnikatele Kyrila Šamalova a po pěti letech manželství se rozvedla.

Putin v roce 2017 ve známém interview s americkým režisérem Oliverem Stonem přiznal, že je dědečkem, když na otázku, zda tráví svůj volný čas s vnoučaty, odpověděl: „Trávím, ale bohužel velmi zřídka.“

Co stojí za úspěchem Putinovy dcery Marii

Plány letos založené společnosti Nomeko na vytvoření onkologického centra, kde je Maria Voroncovová spolumajitelem, jsou velkolepé. Centrum bude postaveno na lesním pozemku o rozloze 30,4 ha, v Sevoložském okrese u Finského zálivu, blízko Sankt Petěburgu a plocha komplexu má být kolem 110 tisíc metrů čtverečních. V lednu vláda lesní pozemek převedla na stavební parcelu. Předpokládá se, že nový léčebný komplex, kde mimo léčby bude i rehabilitační a sportovní medicína, se z hlediska vybavenosti stane třetí nejvýznamnější klinikou na světě, kterou ročně projde 20 000 pacientů.

Centrum se pochopitelně stalo mediálním terčem. BBC a ruská média zjistila, že přestože se zdravotnické zařízení staví za státní podporu, Nomeko založily pouze soukromé osoby. Navíc na léčbu rakoviny protonovou terapií v letech 2020–2021 by se mělo z Fondu povinného zdravotního pojištění vyčlenit více než 10 miliard rublů a BBC tvrdí, že celý projekt bude stát 40 miliard rublů.

Společníky Voroncovové ve společnosti Nomeko se staly významné osobnosti a každý z pěti partnerů má ve společnosti stejný dvacetiprocentní podíl. Dalšími podílníky jsou generální ředitel zdravotní pojišťovny Sogaz Mediky Vladislav Baranov, Andrej Obreban, který je vedoucím lékařem Mezinárodního lékařského centra Sogaz, dále jsou členy představenstva Natalija Bugajenková a Sergej Mazurenko. Poslední jmenovaný je předsedou představenstva Nomeko a mimo to je členem předsednictva rady prezidenta pro vědu a vzdělávání.

Zdravotní pojišťovna Sogaz má podle BBC čtyřicet procent všech ruských pojištěnců a proto je investice do nově vzniklého projektu smysluplnou úvahou. Navíc místopředsedou Sogazu je Putinův bratranec Michail Putin a pojišťovnu Sogaz vede Anton Ustinov, který byl v době Putinovy vlády jeho poradcem.

Zdravotní obchodní projekt je pro Putinovu starší dceru prvním. Předtím neměla žádné komerční aktivity a vedla obyčejný běžný život lékařky skrytý před veřejností. Zato nyní se stala žhavým objektem médií.

Níže obrázek z webu ruské verze BBC znázorňující vazby Vladimira Putina a jeho dcery v rámci společnosti Nomeko

Maria Voroncovová a společnost Nomeko
Maria Voroncovová a společnost Nomeko

 

Mirko Radušević

reklama

reklama