Kdy půjdeme do důchodu? Vláda schválila strop, jen ještě neví jaký

Téma Zpráv FTV Prima: Vláda schválila strop pro odchod do důchodu. Ovšem, ještě se neví, v kolika letech přesně by to mělo být. V roce 2030 by se hranice odchodu do důchodu měla zastavit buď na šedesáti pěti nebo šedesáti sedmi letech. Na schůzi vlády bylo kvůli tomu docela rušno.
Kdy půjdeme do důchodu?
Kdy půjdeme do důchodu?
thinkstock.com

reklama

Neustále rostoucí věková hranice důchodového věku je často terčem kritiky. Letošní třicátníci by měli jít podle aktuálních tabulek do penze v 68,5 letech, letošní novorozenci pak až v 73 letech. Vláda ale teď schválila strop. Kdy by se tedy mělo odcházet z aktivního pracovního procesu? Ministryně práce Michaela Marksová navrhuje věk 65 let, koaliční partner hnutí ANO zase 67 let. "I když nějakou dobu se ten věk bude prodlužovat, tak je otázka, zda má smysl prodlužovat i věk odchodu do důchodu," míní ministryně Marksová (ČSSD). Podle ministra financí Babiše spolyká důchodový systém tolik peněz, že je třeba ho na změny připravit. Hnutí ANO navrhuje stanovit hranici na 67 let. "Spočítáme 65 a 67 a prověříme, ve kterých zemích Evropské unie je strop na 65 a 67 let, a k té záležitosti se vrátíme," řekl Andrej Babiš (ANO).

 >>> Jak si udělat nezávisle přehled na trhu penzijního připojištění? Pro rychlou orientaci doporučujeme srovnat nabídky v online kalkulačce doplňkového penzijního spoření.
>>> Potřebujete-li individuálně vyhodnotit vaši konkrétní situaci, můžete kontaktovat finanční odborníky Prima Rádce, kteří vám zdarma poradí a pomůžou najít nejvýhodnější produkt.

Strop bude, ale časem nejspíš pohyblivý

Nicméně, podle návrhu ministerstva práce má statistický úřad každých pět let vypracovat prognózu toho, jak populace stárne. I to pak může hrát roli při možných úpravách důchodového věku. Ten tak nakonec zřejmě poroste i po roce 2030, jen o tom budou v závislosti na demografickém vývoji rozhodovat až budoucí politici. "To, co teď vláda dělá, je jenom populismus a výkřiky pro veřejnost, protože všechny vlády v příštích 14 letech budou tento parametr znovu zkoumat. Jsou k smíchu," reagoval exministr financí Miloslav Kalousek (TOP 09). Nicméně, obě varianty se teď začínají propočítávat. Definitivně chce vláda rozhodnout na konci června. Zákon ještě musí schválit poslanci a senátoři.

Když ušetříte nějaké peníze, můžete si dopřát víc luxusu...

Ušetřete peníze i čas pro sebe. Víme, jak mít snadno o tisíce korun víc než teď

Lidé chtějí dřívější odchod do penze

Do důchodu v 65 nebo 67 letech? Námi oslovené Čechy obě navržené varianty moc nepotěšily, lidé by spíš ubírali. "U žen 60 a u těch mužů 65 let, ale ne déle," zazněl jeden z názorů. A další? "Umíte si představit zedníka, který leze po lešení v 67 letech, jak dělá na stavbě a tahá materiál? Já ne, ať si to zkusí politici." Řada profesí může totiž být fyzicky velmi náročných. Například čtyřiačtyřicetiletý Radek Kolomazník pracuje od svých osmnácti let jako soustružník ve strojařské firmě ve Zlíně. Vzpomíná na dobu, kdy oslava šedesátin jeho kolegů automaticky znamenala odchod do důchodu. "Teď člověk neví. Zejména pro pracující manuálně je to dost náročná záležitost," míní soustružník. Podle tabulek ministerstva práce by měl jít do důchodu v 66 letech. Platí pro něj totiž stávající systém, kde zastropování věku pro odchod do důchodu chybí.

Ve spolupráci s Pavlem Štruncem, reportérem Zpráv FTV Prima

Novinky pro spotřebitele a spoustu tipů, jak ušetřit, najdete i na Facebooku Prima Rádce. Přidejte si nás...

Sledujte Zprávy FTV Prima. Každý den v 18.55 hodin nebo kdykoliv na Prima PLAY Zprávy.

reklama

reklama