Kdyby se v lednu konaly volby, vítězí ANO. Piráti potvrzují nárůst preferencí

Pokud by se v lednu 2019 konaly volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, jejich vítězem by se stalo hnutí ANO.
volby ilustrační foto
volby ilustrační foto

reklama

Zvítězilo by se ziskem 31 procent hlasů před Piráty, kteří by dostali 15 procent a třetí ODS, té by dalo hlas 13 procent voličů. Výsledek oznámilo ve svém tradičním lednovém průzkumu Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

 

Zde je celkový přehled:

ANO 31% Piráti 15% ODS 13% ČSSD 12,5 % KSČM 9,5 KDU-ČSL 5% SPD 4% STAN 3,5 % TOP 09 3% Zelení 1,5 % Svobodní 1% Ostatní 1%

Voleb by se účastnilo 62 procent obyvatel, což je srovnatelné s reálnou účastí v parlamentních volbách v říjnu 2017 (60,8 %).

Analytici CVVM ve své zprávě konstatují, že ve srovnání s minulým měsícem lze pozorovat mírný nárůst podpory u Hnutí ANO a ČSSD. Zpráva se skepticky vyjadřuje k lidovcům a SPD: „nelze říci, zda by se na základě výsledků současného šetření do PSP ČR dostaly či nedostaly.“

 

Výsledky agentury Median

Výzkum CVVM lze srovnávat s výzkumem agentury Median, která rovněž provedla šetření v lednu. Agentura rovněž konstatuje, že lednovým vítězem voleb by bylo hnutí ANO, ale u ostatních stran uvádí rozdílné výsledky, zejména to platí pro SPD. Oba průzkumy zaznamenaly v porovnání s podzimem nárůst preferencí Pirátů.

 

Přehled výsledku agentury Median:

ANO 30%, ODS 15,5%, Piráti 13,5%, ČSSD 9%, SPD 8%, KSČM 7,5%, KDU-ČSL 4,5%, TOP 09 4,5%, STAN 4%, Svobodní 1,5%, Zelení 1%, Ostatní 1%.

 

Mirko Radušević

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!