Ke slunci letí sonda, na které se podíleli čeští vědci

Evropská kosmická agentura se historicky spojila s americkou vládní agenturou NASA a ke Slunci vyslaly sondu, která ho má zkoumat. Na vývoji několika přístrojů této vesmírné sondy, se podíleli čeští vědci.
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Ke slunci letí sonda, na které se podíleli čeští vědci (ZDROJ: CNN)

reklama

Raketa Atlas V 411 vynesla z mysu Canaveral do vesmíru sondu Evropské kosmické agentury (ESA) Solar Orbiter. Sonda bude i s přístroji, na jejichž vývoji a výrobě se podíleli čeští experti a firmy, zblízka zkoumat Slunce. Raketa odstartovala podle plánu dnes v 5:03 SEČ (v neděli 23:03 místního času), vyplývá z internetového přenosu amerického vesmírného úřadu NASA, který se na misi také podílí.

„Byl to dokonalý obraz. A najednou opravdu cítíte, že jste propojeni se zbytkem sluneční soustavy,“ pochvaloval si start podle agentury Reuters vědec ESA Daniel Müller, který na misi také pracuje.

Úspěšný start potěšil i české vědce zapojené do projektu. „Máme radost, že první krok vyšel, pro náš tým je to ale pořád jen první krok. Zásadní moment bude v úterý, až poprvé zapnou náš přístroj. Pokud bude fungovat, tak až v tom momentě si můžeme říct, že je to v pořádku. Zatím tu stále panuje nervozita,“ řekl ČTK Jan Souček z Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd.

Jeho tým spolupracoval na přístroji RPW k měření plazmových a rádiových vln a lokálních plazmových hustot ve slunečním větru.

Kosmické zrcadlo

VIDEO: Evropská kosmická sonda Solar Orbiter odstartovala na oběžnou dráhu!

Zhruba po dvou letech se Solar Orbiter, vážící 1,8 tuny, dostane na dráhu, která se bude podobat dráze planety Merkur a ze které bude moci provádět měření. Než se na tuto dráhu dostane, bude se aparát pohybovat v rozličných vzdálenostech od Slunce, při kterých bude čelit extrémním teplotám od minus 170 do 520 stupňů Celsia.

Sonda je proto vybavena tepelným štítem, který je vyroben z uhlíkových vláken a titanu a ochrání přístroje. V nejbližším přiblížení se Solar Orbiter dostane na vzdálenost 42 milionů kilometrů od Slunce, což je zhruba čtvrtina průměrné vzdálenosti mezi Zemí a Sluncem.

Ze stanovené oběžné dráhy bude sonda zjišťovat, co způsobuje sluneční vítr a jak vzniká koronální magnetické pole. Má také pořídit první snímky obou slunečních pólů.

Nové poznatky získané z měření Solar Orbiteru v budoucnu umožní lépe předvídat sluneční aktivitu a chránit tak družicové systémy i důležitou pozemní infrastrukturu před negativními vlivy proudů a výronů vysoce energetických částic přicházejících ze Slunce.

Společný projekt ESA a NASA, který má prozkoumat zhruba 150 milionů kilometrů vzdálenou mateřskou hvězdu, stojí podle odhadů téměř 1,5 miliardy eur (přes 37,5 miliardy korun). Mise je řízena z Evropského střediska kosmických letů (ESOC) v německém Darmstadtu.

 

ČTK

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!