Ke slunci letí sonda, na které se podíleli čeští vědci

Ke slunci letí sonda na které se podíleli čeští vědci

Ke slunci letí sonda, na které se podíleli čeští vědci (ZDROJ: CNN)

Evropská kosmická agentura se historicky spojila s americkou vládní agenturou NASA a ke Slunci vyslaly sondu, která ho má zkoumat. Na vývoji několika přístrojů této vesmírné sondy, se podíleli čeští vědci.

Raketa Atlas V 411 vynesla z mysu Canaveral do vesmíru sondu Evropské kosmické agentury (ESA) Solar Orbiter. Sonda bude i s přístroji, na jejichž vývoji a výrobě se podíleli čeští experti a firmy, zblízka zkoumat Slunce. Raketa odstartovala podle plánu dnes v 5:03 SEČ (v neděli 23:03 místního času), vyplývá z internetového přenosu amerického vesmírného úřadu NASA, který se na misi také podílí.

„Byl to dokonalý obraz. A najednou opravdu cítíte, že jste propojeni se zbytkem sluneční soustavy,“ pochvaloval si start podle agentury Reuters vědec ESA Daniel Müller, který na misi také pracuje.

Úspěšný start potěšil i české vědce zapojené do projektu. „Máme radost, že první krok vyšel, pro náš tým je to ale pořád jen první krok. Zásadní moment bude v úterý, až poprvé zapnou náš přístroj. Pokud bude fungovat, tak až v tom momentě si můžeme říct, že je to v pořádku. Zatím tu stále panuje nervozita,“ řekl ČTK Jan Souček z Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd.

Jeho tým spolupracoval na přístroji RPW k měření plazmových a rádiových vln a lokálních plazmových hustot ve slunečním větru.

Zhruba po dvou letech se Solar Orbiter, vážící 1,8 tuny, dostane na dráhu, která se bude podobat dráze planety Merkur a ze které bude moci provádět měření. Než se na tuto dráhu dostane, bude se aparát pohybovat v rozličných vzdálenostech od Slunce, při kterých bude čelit extrémním teplotám od minus 170 do 520 stupňů Celsia.

Sonda je proto vybavena tepelným štítem, který je vyroben z uhlíkových vláken a titanu a ochrání přístroje. V nejbližším přiblížení se Solar Orbiter dostane na vzdálenost 42 milionů kilometrů od Slunce, což je zhruba čtvrtina průměrné vzdálenosti mezi Zemí a Sluncem.

Ze stanovené oběžné dráhy bude sonda zjišťovat, co způsobuje sluneční vítr a jak vzniká koronální magnetické pole. Má také pořídit první snímky obou slunečních pólů.

Nové poznatky získané z měření Solar Orbiteru v budoucnu umožní lépe předvídat sluneční aktivitu a chránit tak družicové systémy i důležitou pozemní infrastrukturu před negativními vlivy proudů a výronů vysoce energetických částic přicházejících ze Slunce.

Společný projekt ESA a NASA, který má prozkoumat zhruba 150 milionů kilometrů vzdálenou mateřskou hvězdu, stojí podle odhadů téměř 1,5 miliardy eur (přes 37,5 miliardy korun). Mise je řízena z Evropského střediska kosmických letů (ESOC) v německém Darmstadtu.

ČTK

Tagy: