Keňan odsouzený za držení teroristického návodu nebude deportován z Velké Británie. Naopak může žádat o azyl

Muž z africké Keni usvědčený ve Velké Británii z teroristického trestného činu využil tamní uprchlické zákony, aby zvrátil vládní snahu o deportaci sebe a své ženy. O kauze informoval server Daily Mail. Navzdory tomu, že u něj byly nalezeny teroristické materiály a tendence k extremistickému myšlení, může ve Velké Británii se svou družkou žádat o azyl.
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Pixabay

reklama

Keňan nyní může ve Velké Británii požádat o setrvání ve Velké Británii navzdory tomu, že přiznal, že má „extremistické myšlení“, ukazují soudní materiály.

Jeden z prvních případů svého druhu

V rámci jednoho z prvních případů svého druhu Keňan úspěšně argumentoval tím, že jeho práva coby uprchlíka převyšují riziko, které přestavuje pro Velkou Británii, bylo uvedeno k uveřejněném rozsudku. Afričan identifikovaný pouze iniciály NF uvedl, že by se v případě odeslání do Keni stal předmětem týrání.

Keňan byl zadržen v roce 2011 na londýnském letišti Heathrow, když se vracel z východoafrické země, s obrovským množstvím teroristického materiálu uloženého ve svém chytrém mobilním telefonu. Soudní dokumenty dokonce odhalují, že materiál obsahoval i zvukové nahrávky, které měly být nahrány Al-Káidou, nebo fotografie ozbrojených postav s vlajkami odkazujícími na teroristickou skupinu Aš-Šabáb.

Ilustrační foto: francouská policie po události

V Paříži vraždil nahluchlý islámský konvertita. U policie pracoval 16 let

Teroristický manuál i extremistické myšlení

Později detektivové nalezli v jeho domě další materiály. V roce 2013 byl muž odsouzen na devět měsíců do vězení za „vlastnění informací užitečných pro terorismus“, mezi nimiž byl třeba dokument nazvaný „39 způsobů jak sloužit a podílet se na džihádu“, který soudce popsal jako „teroristický manuál“.

Poté se britské ministerstvo vnitra snažilo o deportaci Keňana NF a jeho ženy KKA, kteří měli podanou žádost o azyl v ostrovní zemi. Úředníci argumentovali, že pár nemá vzhledem k riziku, jaké muž představuje, nárok na humanitární ochranu podle Úmluvy o uprchlících. Navzdory uznání toho, že má Keňan „extremistické myšlení“, potvrdili tamní soudci pro migraci odvolání keňského páru. Díky tomu může pár zůstat v Británii a žádat o azyl.

Ačkoliv se ministerstvo vnitra pokusilo toto soudní rozhodnutí ještě zvrátit, nově zveřejněný rozsudek odhaluje, že vláda prohrála.

reklama

reklama