Klaus mladší představil program svého hnutí. Chce zrušit ministerstvo pro místní rozvoj

Václav Klaus mladší dnes představil devětadvacetistránkový program svého hnutí. Prostřednictvím hnutí Trikolora se chce zaměřit zejména na snížení daní a přerozdělování. Podporu vyjádřil i rodinám prostřednictvím osvobození daně z příjmu u páru se třemi dětmi. Trikolora se také chce postavit „ekoteroristům“, „ekologickým aktivistům“, podpořit potravinovou soběstačnost a zvýšit podíl tuzemských potravin ve velkých řetězcích. Mezi další priority hnutí řadí výdaje na důchodce a slučování státních podniků.
Hnutí Trikolora
Hnutí Trikolora
TV Prima

reklama

Podle Klause ml. je jeho program něčím zcela jiným, něž mají ostatní strany: „Náš program je stručný, jasný. Nepsali jsme to pro vědce ani pro lobbisty.“ Předseda nového hnutí také uvedl, že každou kapitolu jeho programu garantují odborníci, v případě zahraniční politiky je například garantem jeho otec a bývalý prezident Václav Klaus. „Hnutí svůj program opírá o tři pilíře - obrana normálního světa, poctivá práce, která je zdrojem bohatství této země a ČR, kterou musíme hájit, chránit a prosazovat její suverenitu,“ řekla spoluzakladatelka hnutí Zuzana Majerová Zahradníková. 

Zrušení Kalouskovy daně a na dálnici 150 km/h

Konkrétně hnutí přichází s ideou snížení daňové zátěže a spolu s tím i snížení výdajů. Toho by chtěla dosáhnout pomocí snížení majetkové daně, daně bohatším občanům pomocí zrušení Kalouskovy daně (7% příplatek solidární daně), zrušení EET a daně z úroků obyvatelstva a firem. Peníze občanům chce v kapsách nechat prostřednictvím snížení DPH na potraviny z 15 procent na 10 procent. Přestože chce Klaus omezit velikost státu, privatizaci státních společností neplánuje. „V programu nemáme nic o privatizaci Českých drah, naší prioritou je rychlá a plynulá doprava a uchránění českých řidičů, kteří jsou podle nás štvanou zvěří. Také bychom chtěli zvýšit rychlost na dálnici na 150 km/h,“ uvedl online redakci TV Prima Václav Klaus ml. 

Vztah s EU před Lisabon

V oblasti mezinárodních vztahů se hnutí vyhranilo proti EU v hospodářské i zahraničně politické oblasti. Kromě „zastavení zásahů EU do hospodářství“ chce Klaus ml. i omezit počet operačních programů financovaných z fondů EU, a to optimálně na dva - sociální a zabezpečující výstavbu a rekonstrukci. V oblasti legislativních pravomocí si přeje návrat vztahu ČR k EU před Lisabonskou dohodu. Zcela „nepřijatelná“ je pro hnutí inciativa Francie a Německa na vytvoření společné evropské armády. Trikolora zároveň hlásá „rozvíjení vztahů se všemi zeměmi včetně Ruska a Číny.“ V souvislosti s tím Klaus ml. odmítl „vnucovat jiným zemím hodnoty či politické instituce, které jim jsou cizí“. 

Urychlení výstavby a přidání důchodcům

Kromě zrušení ministerstva pro místní rozvoj, které podle hnutí „zbytečně šikanuje občany“, chce Trikolora i sloučit Czechinvest a CzechTrade, nebo Českou exportní banku a Exportní garanční a pojišťovací společnost. Od slučování státních společností si představitelé nového hnutí slibují „optimalizaci vztahů“. Trikolora také plánuje podpoření výstavby, a to i díky „snížení vlivu negativních skupin“, mezi které počítá „zelené ekoteroristy“ i „památkáře“. Prioritou v oblasti výdajů budou pro hnutí zejména starobní důchody. Důchodcům chce pomoci i osvobozením od daně z příjmů pro zaměstnance od dosažení věku 60 let, pokud měli účast na zdravotním pojištění alespoň 35 let. 

Dalibor Zítko

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!