Klesnou politikům mzdy? Statistici je už nebudou vypočítávat podle podnikatelské sféry

Český statistický úřad (ČSÚ) se definitivně vzepřel srpnovému nařízení vlády. Ta chtěla, aby úřad i nadále počítal základ mzdy pro ústavní činitele podle podnikatelské sféry. Výdělky jsou tam vyšší a tedy i platy členů vlády.
14. 10. 2017 ZPRÁVY: STATISTICI NEBUDOU POLITIKŮM POČÍTAT VYŠŠÍ MZDY
14. 10. 2017 ZPRÁVY: STATISTICI NEBUDOU POLITIKŮM POČÍTAT VYŠŠÍ MZDY

reklama

ČSÚ sladil svůj postup s mezinárodními a evropskými normami a výpočet mezd podle podnikatelské sféry najednou ze statistik vypadl. Ale to se politikům nelíbí.

Mzdy v podnikatelské sféře za loňský rok přesáhly národní mzdu asi o pět set korun. Na první pohled to není moc. Jenže ústavním činitelům se počítají násobky mzdy a tak by jim uteklo daleko víc peněz. U poslance je to skoro patnáct set, u ministra téměř tři tisíce a u premiéra dokonce čtyři tisíce korun měsíčně. 

„Samozřejmě nejrozumnější by bylo opravdu to měřit podle vývoje mezd nebo ty jejich platy odvozovat od vývoje mezd v celém národním hospodářství a bude vyřízeno,“ myslí si člen statistické rady ČSÚ Jan Fischer. 

Některým je to jedno, jiným se to nelíbí

Jestli se ale výpočet mezd podle podnikatelské sféry zruší, platy ústavních činitelů klesnou. Už v srpnu proto vláda vydala nařízení, aby ČSÚ i nadále pokračoval ve výpočtu mezd podle podnikatelské sféry. Podařilo se nám oslovit několik ministrů. Většinou už si na srpnové nařízení ani nevzpomenou. Někteří odmítají, že by do politiky vůbec šli kvůli penězům.

„Jsem šel do politiky z pozice, že když jsem si sečetl celkový svůj měsíční příjem jak z mého zaměstnání, tak z mého podnikání, tak jsem na tom prakticky stejně jako ministr, takže opravdu pro mě není motivace dělat politiku kvůli penězům“ uvedl pro televizi Prima ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL).

„Já si fakt pamatuju akorát tu hádku kolem toho, ale nevím vlastně, jak to skončilo. Teda upřímně řečeno, to už si nepamatuji,“ tvrdí ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Jenže je spousta těch, pro které se politika stala velmi slušnou obživou, a těm by snížení platů určitě vadilo. V tuto chvíli ale existuje jediná cesta, jak dostat víc peněz. A tou je změna zákona. A do veřejné diskuse, která by určitě vyvolala bouřlivou odezvu u veřejnosti, se politikům moc nechce.

reklama

reklama