Klíšťovou encefalitidou se nakazil rekordní počet lidí

Zákeřnou nemocí z klíšťat se na jižní Moravě letos nakazil rekordní počet lidí. Klíšťovou encefalitidu objevili lékaři u 40 pacientů, to je třikrát víc než loni. Nejrizikovější místa jsou kolem řek.
7. 8. 2018 VELKÉ ZPRÁVY: KLÍŠŤOVOU ENCEFALITIDOU SE NAKAZIL REKORDNÍ POČET LIDÍ
7. 8. 2018 VELKÉ ZPRÁVY: KLÍŠŤOVOU ENCEFALITIDOU SE NAKAZIL REKORDNÍ POČET LIDÍ

reklama

Pro klíšťata jsou místa u vody opravdovým rájem. Nicméně tohle velké horko a sucho jim nedělá moc dobře. Důvody, proč je nemocných tolik, hlavně z Brněnska a Blanenska, jsou dva. Teplé a vlhké počasí letos na jaře, kdy se lidé měli nakazit a velmi malá proočkovanost proti této nemoci.

„Největší počet případů jsme měli hlášených v červnu a začátkem července, kdy vlastně začali stonat pacienti, kteří se nakazili na konci měsíce května. Tím hlavním faktorem je aktivita klíšťat, ale tím druhým faktorem je také aktivita lidí. Tedy když je pěkné počasí, vyrážejí do přírody a bohužel je to onemocnění, které je stále podceňováno,“ říká epidemioložka Renata Ciupek.

Mít klíšťovou encefalitidu je jako projít si peklem

Příběh čtenářky: Když vám jedno klíště obrátí život naruby

„O očkování neuvažuji, protože jsem ještě žádné klíště za cele svůj život neměla,“ říká jedna z dotázaných.

 „Očkovaný nejsem, v tuhle dobu a o žádném očkování neuvažuju,“ přidává se další.

„Zatím mám pocit, že prostě klíšťata tu byla vždycky a budou a zatím to neřeším, no,“ tvrdí další.

Podle epidemiologů udeří klíšťata v plné síle znovu ještě letos a to od září do listopadu. Lidé by tak měli být obezřetní při pobytu v přírodě a taky při konzumaci nepasterizovaného čerstvě nadojeného mléka, protože i po jeho požití se letos nakazilo několik lidí právě klíšťovou encefalitidou.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!