Kniha Rovný s rovným přibližuje nelehké osudy zdravotně postižených lidí

Zlepšit přístup společnosti k lidem se zdravotním postižením chce autor knihy Rovný s rovným. Vypráví v ní životní příběhy těch, kteří s hendikepem žijí.
21. 3. 2018 ZPRÁVY: KNIHA „ROVNÝ S ROVNÝM“ PŘIBLIŽUJE NELEHKÉ OSUDY ZDRAVOTNĚ POSTIŽENÝCH LIDÍ
21. 3. 2018 ZPRÁVY: KNIHA „ROVNÝ S ROVNÝM“ PŘIBLIŽUJE NELEHKÉ OSUDY ZDRAVOTNĚ POSTIŽENÝCH LIDÍ

reklama

Kniha Rovný s rovným se skládá z povídek o zdravotně postižených lidech. Některé z nich jsou prý podle skutečných příběhů a některé jsou lehce upravené. Z většiny jsou ale inspirované lidmi, žijícími v domovech pro zdravotně postižené.

„Já jsem tu knížku psal podle vyprávění paní ředitelky Kohoutové z ústavu, protože jsem si říkal, že to asi je zapotřebí to udělat. Neb nacisté tyto lidi zabíjeli. Komunisté je dávali za vysoké zdi a v dnešní době se ta situace od toho minulého režimu zase až tolik nezměnila. Bohužel,“ uvedl pro zpravodajství FTV Prima autor knihy Jan Žáček.

Nebezpečný protivník, který číhá pod povrchem. Tuberkulóza

Tuberkulóza v České republice? Každý třetí pacient je cizinec, ukazují statistiky

Autor knihy zdůrazňuje hlavně zdravotní zařízení, kde se k mentálně postiženým chovají jako k méněcenným. Lékaři jim prý často nevěnují dostatek péče, a lidé pak údajně zbytečně umírají. „Lidé s mentálním postižením jsou často bráni jako lidé druhé, třetí a páté kategorie. A proto jsme chtěli upozornit na to, že máme jít všichni cestou rovnosti k sobě,“ upřesnila ředitelka Domova pro osoby se zdravotním postižením Lenka Kohoutová.

„Ta knížka se jmenuje Rovný s rovným a dneska jsme ji tady křtili a musím vám říct, jak jsem se do ní letmo díval, jsou to hodně silné příběhy, které si stojí za to přečíst,“ uzavřel moderátor Karel Voříšek.

reklama

reklama