Koalice protlačila posunutí e-neschopenek na leden, spuštění zatím nezvládla

Od července by měly být propláceny také první tři dny nemocenské. MPSV systematicky selhává s realizací jednotného informačního systému.
lékař ilustrace foto TV Prima
lékař ilustrace foto TV Prima

reklama

EET poslanci nestihli

Vládní koalice spolu s podporou komunistů schválila odložení elektronických neschopenek na leden roku 2020. Ministryně práce a sociální věcí Jana Maláčová (ČSSD) odklad obhajovala tím, že se snažila vyjít vstříc zaměstnavatelům. Spolu s odsunutím e-neschopenky koalice odhlasovala i náhradu mzdy zaměstnancům v prvních třech dnech nemoci. Opozice návrh odmítla podpořit kvůli naprosté „nepřipravenosti“ a „chaosu“, který může e-neschopenka spustit. Novela ještě musí projít Senátem.

Kolářík: Občan bude pošťák

Proti návrhu se postavily nakonec všechny opoziční strany, a to zejména kvůli špatné IT připravenosti a zamítnutí návrhu poslance Lukáše Koláříka (Piráti), který inicializoval vznik jednotného informačního systému. Lukáš Kolářík online redakci TV Prima sdělil, že „díky absenci jednotného datového uložiště nebudeme moci docílit toho, aby si data mezi sebou předávaly jednotlivé instituce.“ Občan tak bude fungovat jako „pošťák“ a bude muset všechno vyřizovat s jednotlivými úřady zvlášť.

Pirátům vadí i smlouva se společností OKsystem

Kolářík zároveň redakci uvedl, že pirátům vadí i pro stát nepříznivě dojednaná smlouva se společností OKsystem. „Společnost OKsystem je majoritním dodavatelem informačních systémů pro MPSV, mají tak k dispozici informace o občanech České republiky, problém je v tom, že MPSV sice data vlastní, ale nemá k nim přístup jinak než přes tuto společnost,“ řekl Kolářík. Právě díky neschopnosti včas realizovat jednotný informační systém už ministerstvo zaplatilo zhruba miliardu společnosti OKsystem. Situace vygradovala letos v lednu, kdy NKÚ podal na MPSV trestní oznámení kvůli nezvládnutí vytvoření nových informačních systémů a problémů týkajících se veřejných zakázek a smluv.

Maláčová: MPSV se bude koncentrovat na IT

„Mám radost, že prošla novela zákona, nebylo to snadné,“ sdělila Maláčová po schválení novely. Podle ministryně bude mít MPSV díky odložení spuštění e-neschopenky dostatek času na přípravu IT systému. Ještě před hlasováním Maláčová uvedla, že „pokud by byl přijat jiný pozměňovací návrh (…), tak by ministerstvo nebylo schopno zajistit komplexní e-neschopenku k 1. lednu příštího roku.“

Kalousek: Podpora tohoto návrhu je podpora neschopnosti

Nejtvrději novelu zkritizoval Miroslav Kalousek: „Jsem přesvědčen, že poslanecká sněmovna má od ministrů své vlády požadovat výkon a kompetenci, nikoli tolerovat neschopnost. Nemůžeme tolerovat neschopnost, a proto nepodpoříme tento návrh zákona,“ uvedl před hlasováním o novele. Ostatní strany kritizovaly zejména nepřipravenost celého projektu. „Klub KDU-ČSL je pro elektronizaci státní správy a usnadnění života lidem, ale není možné, aby ty projekty byly nepřipravené, protože v budoucnu v praxi to přináší víc komplikací než pomoci lidem,“ uvedl před hlasováním o novele poslanec Jan Bartošek (KDU- ČSL).

EET poslanci nestihli

Vládní koalice sice zvládnula odmítnutí pirátského návrhu ohledně odložení schválení elektronické evidence služeb, nestihla však již odhlasovat schválení vládního návrhu.

 

Dalibor Zítko

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!