Koalice vedená USA zaútočila na Sýrii. Rakety padaly na Damašek a další místa

V noci na dnešek provedl Západ avizovaný útok na Sýrii. Cílem byla podle Pentagonu místa spojená s údajným chemickým útokem ve městě Dúmá. K USA se připojily také Francie a Velká Británie. Rusko pohrozilo, že akce nezůstane bez následků.
Vojenský úder na Damašek
Vojenský úder na Damašek
@XHNews

reklama

Zprávy o raketách dopadajících na syrské hlavní město se začaly objevovat krátce poté, co americký prezident Donald Trump oznámil intervenci v televizním projevu. „Koordinovaná operace ozbrojených sil USA, Francie a Velké Británie právě probíhá,“ uvedl Trump. To následně potvrdil také francouzský prezident Emmanuel Macron a britská premiérka Theresa Mayová.

Svědci z Damašku hlásili několik hlasitých explozí. Na sociálních sítích se objevila videa zachycující odpalování raket syrské protivzdušné obrany.

 

 

Generál Joseph Dunford oznámil, že údery zasáhly tři cíle: vědecké zařízení v Damašku spojené s produkcí chemických zbraní a dva sklady chemických zbraní poblíž města Homs. Syrská státní televize pak informovala, že syrské vládní síly sestřelily přibližně 12 raket.

Podle amerického ministra obrany Jamese Mattise se jednalo o „jednorázový úder“, který má být důrazným vzkazem syrskému prezidentu Bašáru Asadovi. „Měl by si rozmyslet, jestli bude používat chemické zbraně i v budoucnu,“ varoval Mattis syrského vůdce.

Mattis dále uvedl, že byl vypálen přibližně dvojnásobek raket než při úderu proti syrské vojenské základně minulý rok. To znamená, že během noci zamířilo na cíle v Sýrii přes 100 raket. Agentura Reuters s odkazem na zdroj z Pentagonu informovala, že se mělo jednat o rakety s plochou dráhou letu tomahawk.

Rusko intervenci ostře odsoudilo

Pentagon dále uvedl, že útok byl proveden tak, aby minimalizoval riziko civilních ztrát a také aby neohrozil ruské jednotky působící v Sýrii. Podle ruské ambasády v Damašku k žádným ztrátám na ruské straně skutečně nedošlo. Syrská státní televize informovala, že během útoku nikdo nezemřel. Při úderu na základnu poblíž Homsu ale prý byli zraněni tři civilisté.

Intervenci spojenců podle očekávání ostře odsoudilo Rusko. Ruský velvyslanec v USA Anatoly Antonov podle stanice RT prohlásil, že akce nezůstane bez následků. S prohlášním přišlo také ruské ministerstvo zahraničí. „Syřané už čelili Arabskému jaru, pak Islámskému státu a nyní ‚chytrým‘ americkým raketám. Ten úder byl proveden proti hlavnímu městu suverénního státu, které mnoho let čelilo teroristickým hrozbám,“ uvedla mluvčí rezortu Maria Zacharová.

Úder spojenců na Sýrii má být odvetou za údajný chemický útok ve městě Dúmá. Toho se podle Západu měly dopustit jednotky věrné syrskému prezidentu Asadovi. Mluvčí amerického ministerstva obrany v pátek uvedla, že USA o tom mají důkazy. Syrský režim to ale popírá. Stejný postoj zaujímá také Rusko, podle kterého byl útok ve městě Dúmá zinscenovaný.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!