Kojenci by neměli trávit čas u obrazovky, děti do 4 let minimálně, nejdůležitější je pohyb. Návyky se utváří na začátku života, uvádí WHO

Rodiče by neměli vystavovat děti do jednoho roku věku elektronickým obrazovkám, uvedla tento týden Světová zdravotnická organizace (WHO). Rodiče by také měli zajistit, aby měli jejich potomci dostatek pohybu a cvičení, aby tím pro jejich budoucí život podpořili jejich správné návyky. O doporučeních WHO informoval deník Deutsche Welle.
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Pixabay

reklama

Podle pokynů, které vůbec poprvé zveřejnila zdravotnická organizace Spojených národů, by pak čas strávený před obrazovkou u dětí od dvou do čtyř let neměl překračovat jednu hodinu denně. Doporučení se soustřeďuje také na spánek nebo cvičení.

Mimo jiné se v pokynech WHO lze dočíst následující:

  • kojenci do jednoho roku by měli rozvíjet reakce na základě hraní na podlaze nebo na bříše svých rodičů alespoň hodinu denně a zcela se vyhnout obrazovkám,
  • děti ve věku od jednoho do čtyř let by měly trávit alespoň tři hodiny denně různými fyzickými aktivitami a ne více než hodinu před obrazovkou,
  • děti by neměly být upoutány v kočárku, dětské židli nebo na něčích zádech déle než hodinu,
  • děti do pěti let by měly být fyzicky aktivní a mít dostatek spánku, čímž se vytváří zdravé návyky pro dospívání a dospělost.

Mezi čas strávený před obrazovkou WHO zahrnuje třeba sledování televize nebo hraní počítačových her.

Hodina pohybu denně kompenzuje osmihodinové sezení v práci

Hodina pohybu denně kompenzuje osmihodinové sezení v práci

„Zdravá fyzická aktivita, sedavý způsob života a spánkové návyky se utvářejí na začátku života, poskytují příležitosti k vytvoření návyků pro dětství, dospívání a dospělost,“ uvedla WHO v pokynech pro členské státy.

Nedostatek pohybu zabíjí

Neaktivní způsob života je „hlavním rizikovým faktorem“ úmrtnosti a pohonem pro celosvětový nárůst nadváhy a obezity. Nadměrná nadváha může vést k onemocněním jako je vysoký krevní tlak, diabetes a některé typy rakoviny.

Ve zprávě z roku 2017 Světová zdravotnická organizace uvedla, že počet obézních dětí a dospívajících celosvětově raketově vzrostl - desetinásobně za posledních 40 let. Ve zprávě je také poznamenáno, že nárůst se zrychlil u národů s nízkými nebo středními příjmy, zejména v Asii.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!