Kojící Indka na obálce časopisu zvedla vlnu nevole

Indický časopis, na jehož titulní straně se objevila žena kojící novorozeně, vyvolal ve společnosti rozporuplné emoce a na sociálních sítích žhavé diskuze. O kontroverzní obálce informoval server BBC.
titulka časopisu s kojící ženou
titulka časopisu s kojící ženou
twitter/Vivek S Nambiar ‏

reklama

Obálka časopisu Grihalakshmi, který publikuje ve státě Kerala, zobrazuje modelku Gilu Joseph, která je zachycena právě v momentě, kdy kojí novorozené miminko. Text fotografie zní: „Mámy v Kerale říkají- nekoukejte, my chceme kojit“.

Je to vůbec poprvé kdy nějaký indický časopis zveřejnil fotografii obličeje ženy v momentě, kdy kojí. Fakt, že modelka Gilu Joseph sama matkou není a přesto byla zvěčněna s kojícím novorozencem, vyvolal na sociálních sítích žhavou debatu.

titulka časopisu s kojící ženou
Autor: twitter/Vivek S Nambiar ‏ titulka časopisu s kojící ženou

Ředitel časopisu Grihalakshmi k celé kauze prohlásil, že časopis chtěl především zvýšit povědomí o tom, jak je důležité, aby bylo matkám umožněno kojit na veřejnosti.

„Kvůli častým slovním útokům jak ve skutečném životě, tak na sociálních sítích, které se týkají kojících žen ve veřejných prostorách, jsme se rozhodli věnovat se v tomto vydání právě kojícím matkám,“ uvedl ředitel společnosti.

Mnoho žen v Indii, nosí tradiční oděv sárí, který je ke kojení uzpůsobený. Ale otázkou zůstává, jakou možnost mají ty matky, které tradiční sárí nosit nechtějí.

Reakce na titulku časopisu jsou rozporuplné. Mnoho lidí ale na sociálních sítích vyjádřilo časopisu i modelce podporu, protože právě kritika modelky, která není matkou, a přesto na titulce časopisu „kojí“ novorozeně, byla tou nejčastější. „Kritiku jsem očekávala, ale i přesto jsem se rozhodla obálku časopisu nafotit, abych tak podpořila všechny matky kojící na veřejnosti,“ uvedla sama modelka Gila Joseph.

Tamní populární spisovatel Paul Zachariah řekl pro BBC, že se domnívá, že by kontroverzní obálka mohla být krokem k prolomení ledů v tomto tématu. „Pravděpodobně to nepovede k revoluci v kojení na veřejnosti, ale je to dozajista důležitý krok. Jen doufám, že to neskončí jako obvykle omluvou redaktora,“ řekl Zachariah.

Kojení na veřejnosti je žhavým tématem po celém světě. Například průzkum ve Skotsku ukázal, že více jak čtvrtina matek se necítí pohodlně, pokud jde o kojení na veřejnosti.

reklama

reklama