Kolem Jupitera krouží asteroid, který nepochází ze sluneční soustavy

Vědci z Královské astronomické společnosti po řadě zkoumání došli k závěru, že asteroid, který obíhá kolem Jupitera, nepochází původně ze sluneční soustavy. Tento objev by podle odborníků mohl pomoci více přiblížit, jak vznikl život na Zemi. Informace přinesl server The Independent.
ilustrační foto- asteroid
ilustrační foto- asteroid
youtube.com/NBC News

reklama

Unikátní asteroid s názvem 2015 BZ509 byl objeven v roce 2014 teleskopem Pan-STARRS 1. Vesmírné těleso má velmi netradiční oběžnou dráhu. Pohybuje se velmi blízko planety Jupiter a okolo Slunce obíhá po dráze s periodou necelých 12 let.

Zatímco všechny planety a většina asteroidů obíhají okolo Slunce proti směru hodinových ručiček, některá tělesa obíhají opačným směrem. A právě díky této nezvyklosti vědci asteroid objevili.

„Kdyby BZ509 skutečně pocházel z naší Sluneční soustavy, pohyboval by se stejným směrem, jako ostatní planety a asteroidy,“ vysvětlil doktor Fathi Namouni, jeden z autorů studie. Jenže podle různých simulacích, které vědci provedli, se ukázalo, že asteroid se opačně pohyboval vždy a musel tak přiletět odjinud.

Asteroid

Je naše planeta v ohrožení? NASA se připravuje na odklon asteroidu, který může ohrozit Zemi

„Migrace asteroidů z jiných hvězdných systémů vzniká tak, že hvězdy vznikají v těsných hvězdokupách a Slunce nebylo výjimkou. Každá hvězda tak zde měla svůj vlastní systém planet a asteroidů,“ říká Helena Moraisová z univerzity v brazilském Sao Paulu.

Není to tak dávno, co vědci objevili těleso Oumuamua, které také pochází z jiné soustavy. Na rozdíl od asteroidu ale Oumuamua sluneční soustavu už opustilo.

Odborníci se shodují v tom, že je pravděpodobné, že se v naší soustavě nachází mnohem více objektů z jiných soustav. Naleznout je, ale není nic jednoduchého.

Takový objev je pro vědce velmi důležitý mimo jiné v otázce vzniku různých složek života na Zemi, na kterou odborníci stále hledají odpověď. Díky neznámému asteroidu by například vědci mohli zjistit, jak vznikla na Zemi voda.

reklama

reklama