KOMENTÁŘ: Anglické školy postupně zakazují dívkám sukně, aby vyhověly transgenderovým osobám

Na čtyřicet škol napříč Anglií již svým studentkám zakázalo nosit během vyučování sukně. Školy se rozhodly pro genderově neutrální formu oděvu (kalhoty) z důvodu, aby vyhověly transgenderovým osobám. Někde je zase zákaz spojen s „cudností“ z důvodu vysokého podílu muslimských žáků. Nejedná se opět tak trochu o pozitivní diskriminaci menšin na úkor většiny? Co přijde dál?
Studentka, ilustrační foto
Studentka, ilustrační foto
Pixabay

reklama

Poslední dobou mi připadá, že ta všeobjímající a všemocná kouzelná formulka „liberální demokracie“ zůstává jen frází, která zastřeší vše, co je potřeba vykonat ve jménu dobra (samozřejmě údajně našeho). Pokrokoví politici a politické neziskovky neustále volají po svobodě, lidských právech a právech menšin, hysterické proklamace o možném návratu (komunistické) totality střídají jedna druhou… Na straně druhé je pak nechávají chladnými plíživé neototalitní krůčky, kterými jsou zakazovány stále další a další (někdy zdánlivě banální) věci v našem každodenním životě. Sukněmi počínaje, alternativními médii a sociálními sítěmi konče…

Podle článku publikovanému na TheTimes uvedla Priory School v Lewesu, která zakázala sukně minulý rok, že se studenti ptali, proč jsou jejich chlapecké a dívčí uniformy rozdílné, a že musí být vzaty v úvahu potřeby transgenderových studentů.

Jiná škola Copleston High School ve městě Ipswich umístila sukně na seznam nepřijatelných položek vedle „upnutých" džínů a piercingů v obličeji.

Na Woodhey High School v Bury byly zase sukně personálem a návštěvníky považovány za „nedůstojné a uvádějící do rozpaků (ztrapňující)“, když dívky seděly na podlaze například během shromáždění nebo hodin divadla.

Řada škol v Bradfordu zase neumožňuje nosit sukně z důvodu vyhovění muslimským žákům, kterých je v těchto školách vysoký podíl. Nošení sukní zakázaly i školy v Leedsu nebo Grimsby.

Je sice pravdou, že pokrok nezastavíš, ale je toto opravdu ta cesta, kterou chceme, ať už jako Češi, jako Evropané, nebo jako celá civilizace kráčet? Co přijde dále? Zákaz různobarevných školních potřeb s tím, že jediná dovolená bude růžová? Zákaz užívání spojení „nejlepší kamarád“, protože tím diskriminujeme ostatní kamarády? Zákaz oslovení student/ka a přijdeme s něčím řádně uniformním a korektním? Spirálou se svět pomalinku ale jistě dostává do totality, proti které tolik brojí.

 

Tomáš Vyoral

reklama

reklama