KOMENTÁŘ: Bavoři zintenzivní příhraniční kontroly. Nakazili se xenofobií a populismem? Nebo zdravým rozumem?

Trochu se nám ty EUnijní hodnoty (neplést s tradičními evropskými ani s obskurními Evropskými hodnotami) začínají otřásat. Česká média informovala, že Bavorsko zavádí vlastní pohraniční policii s tím, že ještě zintenzivní příhraniční kontroly u hranic s Českou republikou a Rakouskem. Celý nesvůj se uklidňuji, že se u našich sousedů snad jedná pouze o přechodnou virózu xenofobie, populismu a extremismu.
ilustrační foto
ilustrační foto

reklama

Jednotka bavorské pohraniční policie, jejíž centrála byla otevřena v Pasově, by v následujících pěti letech měla zvýšit aktuální stav pěti set příslušníků na dvojnásobek. „Dáváme signál, že chceme, aby bavorské pohraničí bylo bezpečnější. Nejvyšší prioritou je pro nás ochrana obyvatel,“ uvedl bavorský premiér Markus Söder při slavnostním otevření 2. července.

Podle bavorského ministra vnitra Joachima Herrmanna bylo zřízení zemské policie plánováno několik měsíců a tato bezpečnostní složka je podle něj důležitá pro „zajištění pořádku na hranicích“. Bavorská pohraniční policie se soustředí primárně na boj s přeshraniční kriminalitou – zejména na obchod s drogami. To se z velké části týká oblasti u hranic s Českou republikou.

Newsroom ČT24

KOMENTÁŘ: Z Krameriových cen se ČT může pominout, kdežto Sorosova Novinářská cena je pro ni košer

Tak si říkám, zda se od nás bavorští sousedé nenakazili virózou xenofobie, populismu a extremismu. Co na to Mutti Merkel, koloušek Macron nebo soudruzi z EUropského parlamentu? Zavádět příhraniční kontroly? Tak zpátečnický krok? A čirou náhodou najednou z důvodu přeshraničního dealování drog. Nejde tak trochu spíše o nějaké inženýry, lékaře, ženy a děti zejména ze Sýrie (nezřídka připomínající mladé a silné africké muže)?

Snad se, nedej Bože, některým Bavorům nevrací zdravý selský rozum? Mimochodem, vzpomínáte, kolik křiku bylo, když Maďarsko zcela v souladu s legislativou EU začalo stavět plot na obranu vnějších hranic EU? Teď Bavoři chystají zostření příhraničních kontrol uvnitř EU se sousední Českou republikou a Rakouskem a…? Ticho po pěšině.

A přitom by člověk řekl, že to Němci „zvládnou“, že křesťanské hodnoty si vzít nedají, že se nenechají zastrašit, ať už teroristy, xenofoby, nácky, populisty nebo extremisty (pravicovými, levicoví jsou povolení), že se pevně semknou a sluníčka už nic nezastíní!

 

Tomáš Vyoral

reklama

reklama