KOMENTÁŘ: Dánky protestují za nikáb. A za měsíc Dánové za mnohoženství, sňatky s nezletilými a kamenování?

Dánský parlament zakázal zakrývaní obličejů (tedy i nikábů) na veřejnosti, čímž se připojil k dalším evropským zemím, jako je třeba Francie. A v Dánsku proti tomuto kroku údajně protestují Dánky. Nebo spíš „Dánky“? Sic je vyspělá Evropa sekulární, nebo možná právě proto, občané dle mého nemají být v područí jakékoliv ideologie (neplést se svobodou vyznání, tu nikdo nikomu nebere) - čehož je nikáb, po mém soudu, symbolem. Tím spíše v kontextu soudobých bezpečnostních rizik není zahalování tváře úplně košer. Snad nemusím blíže vysvětlovat.
Ženy v Dánsku protestující proti zákazu zahalování na veřejnosti
Ženy v Dánsku protestující proti zákazu zahalování na veřejnosti
AP

reklama

Dánky dle některých médií protestují proti zákazu nošení nikábu (a jiného zahalování obličeje), který ve středu v této zemi vstoupil v platnost. Z mého pohledu to budou spíše „Dánky“ a mladé aktivistky (aktivisti) z humanitárních oborů, případně z náručí neziskovek. Ale to je jen má spekulace, byť založená na zkušenostech z naší doby.

Jednadvacetiletá studentka podle Reuters uvedla: „Nesundám svůj nikáb. Když ho budu muset sundat, tak jen když to bude po mé svobodné vůli.“

„Věřím, že se musíte integrovat do společnosti, získat vzdělání a tak dále. Ale nemyslím, že nošení nikábu znamená, že se nemůžu sdílet dánské hodnoty,“ sdělila zase dvacetiletá žena narozená v Dánsku tureckým rodičům.

ilustrační foto

Dánští policisté potrestali první ženu za zahalování obličeje. Upozornila na sebe rvačkou

Tak určitě. Ohánět se svobodou, když nosím „symbol“ náboženství (ideologie), které evidentně svobodu (zejména žen) v řadě bodech zcela popírá… Dnešní inverzní doba. Buďte zdrávi Orwelle, Zamjatine, Bradbury, Boye, Raspaile!

Jsem zvědav, za jak dlouho se objeví protesty „Dánů“, „Francouzů“, „Švédů“, „Britů“ a dalších našich vzorů ze Západu, kteří se budou bouřit a protestovat proti zákazu mnohoženství, proti zákazu sňatků s nezletilými, proti zákazu kamenování svých nezbedných žen… Ohánějíc se humanitou, sekularitou, svobodou, evropskými hodnotami a za vydatné pomoci neziskovek, uvědomělých politiků a pokrokových kněží.

A že jich i u nás máme hromady, které by se daly i vidlemi přehazovat. Což o to, oni to někteří docela jistě za pár let zakusí tam dole na vlastní kůži, a to navzdory tomu, že si s úsměvem na rtech plánují, co si coby samozvaní světci sbalí nahoru.

reklama

reklama