KOMENTÁŘ KAROLINY STONJEKOVÉ: Dva důvody, proč to Andrejovi (všechno) prochází… aneb Nepřilnavý povrch premiéra Babiše

Každá z jeho dosavadních kauz by sama o sobě stačila na hořký politický konec. Stačila… Jenže z nějakého podivného důvodu nakonec nikdy nestačí. Po Andreji Babišovi zkrátka každá jeho aféra doslova steče, aniž by na preferencích hnutí ANO napáchala výraznější škodu. Skoro se zdá, že před Babišovým nepřilnavým povrchem by zbledla závistí i nejedna špičková teflonová pánev od Horsta Fuchse.
Premiér Andrej Babiš
Premiér Andrej Babiš
Vláda ČR

reklama

Publikováno: 20. listopadu 2018, autor: Karolina Stonjeková
   
             

A přitom je 90 % Babišova úspěchu jen kombinací dvou faktorů. Za vše zkrátka může souhra dvou šťastných okolností, jejichž vzájemná existence je příčinou toho, že Babiš prostě nějakou dobu ještě bude takzvaně „u vesla“. Ať se to komu líbí nebo nelíbí…

Příčina číslo jedna: Teflonový volič

První příčinu je třeba hledat v elektorátu hnutí ANO. Ten se napřed rekrutoval ze zklamaných voličů od středu doprava, ale už před minulými parlamentními volbami se celkem jasně ukázalo, že realita je někde docela jinde.

Postupem času totiž Babiš začal fungovat jako výkonný vysavač na voliče ČSSD a KSČM – což je také důvod, proč se obě zmiňované strany bezmocně plácají na pokraji pětiprocentního maléru. Ano, levicový volič je Babišova hlavní výhoda.

Andrej Babiš odmítá odstoupit. Pokud bude odvolán, prezident přislíbil, že sestavením vlády pověří opět jeho.

Policie se marně snaží kontaktovat Babišova syna. Nikdy neodstoupím, vzkázal premiér

Tento volič totiž už v minulosti mnohokrát předvedl, že ho politické kauzy nechávají chladným, a že průšvihy, které by politikům napravo u jejich voličů tak hladce neprošly, projdou nalevo levou zadní. Stačí zapátrat v historii  - Bamberská aféra, aféra Olovo, kauza kakaového krále Michala Krause nebo i kauza „Pět na stole v českých“, to všechno byly momenty, které s přízní voličů ČSSD nijak výrazně nezacloumaly.

A s (bývalými) voliči KSČM má Babiš zhruba stejnou kliku. Protože byl-li někdo schopen tuto stranu volit i po roce 1989, tak se od něho žádný politický útlocit očekávat opravdu nedá. Abychom se tedy vrátili tak trochu na začátek: Babiš je teflonový proto, že jsou teflonoví především jeho voliči.

Příčina číslo dvě: Ti druzí

„Ti druzí“ je název amerického koprodukčního hororu z roku 2001. Tato symbolika bohužel přesně sedí, protože neméně hororoví jsou bohužel i ti druzí, kteří proti Babišovi stojí. Patetická Miroslava Němcová, kterou kdyby dnes potkala dřívější rázná pravicová Miroslava Němcová z let dávno minulých, tak se hrůzou zděsí.

Hysterický Kalousek, kterému výkřiky o demokracii slouží nanejvýš k tomu, aby TOPku ještě chvíli s vypětím sil udržel nad pěti procenty. Jiří Pospíšil s charismatem čirého gelu na vlasy, či Petr Fiala, kterého večer spolehlivě najdete přesně na stejném místě, na jaké jste ho za kuropění postavili.

Konec civilizace

KOMENTÁŘ BENJAMINA KURASE: Zpráva o stavu civilizace (1) - S extrémisty zatočíme

Tohle má být hlavní síla odporu proti všehoschopnému oligarchovi? Tohle má být ta alternativa? A kde je nějaká vize? Kde jsou nějaké ideje? Nějaká osobnost? Kde je nějaký program? Tedy, kde je nějaký jiný program, než jen výkřiky „Nechceme Babiše“?

Ano, máloco hraje Andymu tak do karet, jako spolek smutných politických figur, které proti němu stojí. Figur, které už zapomněly, co je politika, k čemu slouží, i to, jak se politika vůbec dělá.

Když si to tedy shrneme: za neotřesitelnou pozicí Andreje Babiše stojí jednak jeho voliči, a za druhé to, že lidé, kteří proti Babišovi aktuálně stojí, nepředstavují naprosto NIC (natož, aby představovali alternativu). To první se hned tak nezmění a není to ostatně ani potřeba.

Klíčové totiž je, aby se změnilo to druhé. Bohužel ale nic nenasvědčuje tomu, že by se tak v dohledné době mělo stát…

Karolina Stonjeková

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama