KOMENTÁŘ: Editor Lidovek za podpory Newsroomu ČT24 udělal „nácíčky“ i z vlastních kolegů. To nevymyslíš...

Televize Prima v reportáži poukázala na bezproblémové vykreslení bruselské čtvrti Molenbeek ze strany neziskovky Multikulturní centrum Praha, přičemž si Prima „dovolila“ říci, že oblast „je považována za takzvanou no-go zónu“. „Nácíčkové z Primy,“ citoval později hlavního editora Lidovek pořad Newsroom ČT24 na FB. Byť mi ona souvislost trochu uniká, co na to jeho kolega z vydavatelství, který dnes v tištěné MF Dnes označil Molenbeek za nejznámější „no-go zónu“. Taky nácíček? Stejně jako jiný kolega, který v dubnu na webu Express psal o Molenbeeku rovněž jako o no-go zóně a „líhni islámského terorismu“. Newsroom by zase mohl rozebrat páteční živé vstupy ČT, v nichž referovala o sjezdu svědků Jehovových, na který nepřímo zvala veřejnost, jako o sympatickém kroužku bez jakékoliv zmínky o jejich „sektářské“ kontroverzi.
Bruselská čtvrť Molenbeek
Bruselská čtvrť Molenbeek
Getty Images
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Příliš nerozumím hysterii vykladačů pravdy z Newsroomu ČT24 ani dalších „rozhněvaných mužů“ vůči reportáži Primy o Molenbeeku. Z mého pohledu, sic netvrdím, že je správný, televize uvedla standardní (ve srovnání s ČT nad poměry vyváženou) reportáž, v níž redaktorka dává prostor k vyjádření jak zakladatelce Multikulturního centra Zuzaně Schreiberové, tak mluvčí Ministerstva zahraničních věcí (která mimochodem problém v obhajobě Molenbeeku nevidí a za no-go zónu jej nepovažuje), poslanci Patriku Nacherovi nebo Češce desítky let žijící v tamní belgické čtvrti. Různorodé spektrum mluvčích s různými pohledy na věc, něco co v současné České televizi příliš neuvidíte.

V k Molenbeeku nekritickému videu neziskovky z úst Schreiberové třeba zazní: „Chodím tu už několik hodin a žádné nebezpečí mi tady nehrozí… Prakticky jsem viděla snad víc muslimů s pivem než s koránem. Je to prostě čtvrť jako každá jiná, jenom tu holt občas chodí ženy v šátku.“ Zajímalo by mě, zda by takto s úsměvem mluvila do objektivu i po setmění. Nicméně, tento úhel je v pořádku a žádoucí. Ale ukázat i odvrácenou stranu, o níž má třeba někdy ČT od Evropské komise „doporučeno“ mlčet, to je potom šrumec.

archivní foto

KOMENTÁŘ: ČT referuje o sjezdu svědků Jehovových jako o srazu zahrádkářů a nepřímo zve na akci veřejnost. Přihláška by nebyla?

Ale vraťme se k samotné reportáži. Předtím, než v reportáži dostanou prostor mluvčí, moderátor a následně reportérka dávají Molenbeek do souvislosti s tzv. no-go zónou, což bylo pravděpodobně rozbuškou pro vlnu pohoršení výše zmíněných. Byť se o této čtvrti jako o no-go zóně nezřídka mluví či píše. Ostatně podstatou je také sama definice no-go zóny a její chápání, o čemž bychom mohli debatovat do aleluja. Nicméně že by se jednalo o poklidnou část Bruselu, kde byste chtěli mít hotelový pokoj během dovolené, si moc nemyslím…

„Česká neziskovka, pobírající peníze od státu obhajuje belgickou čtvrť, odkud pocházeli někteří teroristé útočící v Evropě. Organizace se jmenuje Multikulturní centrum Praha. Na svůj web umístila video propagující bruselskou čtvrť Molenbeek. Celý svět ji vnímá jako jednu z nejznámějších no-go zón. Video oblast Molenbeek popisuje jako běžnou čtvrť,“ uvádí moderátor reportáž a navazuje na něj redaktorka: „Bruselská čtvrť Molenbeek je považována za takzvanou no-go zónu, tedy místo, kam se lidé bojí…“

Nácíček, kam se podíváš. Ve vedlejším kanclu taky pár, co pane editore?

Na reportáž pak reagoval hlavní editor lidovek Vojtěch Gibiš: „Nácíčkové z Primy jsou neuvěřitelný. Doporučují pohoršené výrazy moderátora a arabský hudební podkres u názoru české obyvatelky Moleenbeku. BTW: Je to taková no-go zóna jako Václavák po desátý večer.“

Vojtěch Gibiš
Vojtěch Gibiš
Vojtěch Gibiš/ Twitter

Čekám, kdy na sociální síti za „nácíčka“ označí i své kolegy z vydavatelství. Jeden z nich dnes v tištěné MF Dnes v rámci seriálu o muslimech v Česku píše: „V Belgii či ve Francii plyne mnoho potíží právě z toho, že se islámští přistěhovalci uzavírají ve svých čtvrtích, ze kterých vznikají „no-go zóny“. Nejznámější je bruselský Molenbeek.“

Jiný kolega letos v dubnu zase na webu express.cz zveřejnil poněkud vyostřený článek o takovém „Václaváku po desátý večer“ s následujícím titulkem: Evropské no-go zóny, 2. díl: Molenbeek aneb líheň islámského terorismu."

S FB odkazem na reportáž přispěchali i vykladači pravdy a odhalovači všech ruských hackerů z pořadu Newsroom ČT24, kteří uvedli: „Další kontroverzní reportáž FTV Prima?“ Citovali rovněž Gibišův komentář.

„Komerční xenofobie"? To je na Sorosovu novinářskou cenu

Pozadu nezůstal například ani blízkovýchodní zpravodaj ČT Jakub Szántó: „Prima zase září aneb komerční xenofobie jako lék na udržení sledovanosti.“

Nevím, kde pan zpravodaj byl, když komerční xenofobie probíhala v dřívějších článcích/reportážích na jeho domovské scéně. Nebo tohle byl jiný Molenbeek a úplně jiné no-go zóny? Několik starších titulků pro zajímavost:

„Bruselský Molenbeek se stal synonymem evropského džihádu“ (ČT24, 23. 3. 2016)
„Bruselská čtvrť Molenbeek je evropskou křižovatkou radikálů“ (ČT24, 17. 11. 2015)
„Ghetta a no-go zóny v Evropě“ (ČT24, 14. 8. 2015)
„Pařížské čtvrti, kde je krátká sukně provokace“ (ČT24, 22. 1. 2016)
„Nemuslimům vstup zakázán? Ghetta a no-go zóny jsou podhoubím kriminality v Evropě“ (ČT24, 14. 8. 2015)

O objektivnosti a vyváženosti Newsroomu ČT24 jsem psal nedávno v souvislosti s předáváním těch správných Sorosových a těch špatných Krameriových novinářských cen. Rovněž si myslím, že je daleko více přes čáru vykreslit svědky Jehovovi jako milé skauty pronásledované za nacismu, než označit Molenbeek za no-go zónu.

Ale je to jen můj pocit. A evidentně není „nácíček“ jako „nácíček“. I když na dvojí metr si již docela zvykáme.

Celou reportáž můžete zhlédnout zde:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama