KOMENTÁŘ: Facebook začal s „očistou“. Kde jsou bojovníci za svobodu slova? A co až přijde na ně?

Sociální síť Facebook se v minulém týdnu (zřejmě nejen) u nás pustila do mazání „nevhodných“ příspěvků, blokování či rušení vybraných FB stránek s nezanedbatelným dosahem. Odhlédnu-li od jedné z podstatných věcí – totiž o zaměření dotčených skupin – pak mě překvapuje, že politici, novináři, umělci i další lidé, kteří často a hlasitě vyjadřují obavy z omezování svobody slova, nezávislosti médií…(zejména třeba v kontextu ČT), mlčí. A snad i tento krok Facebooku vítají. Nechápou snad, že snadno může dojít i na ně?
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Pixabay

reklama

V minulém týdnu Facebook zrušil, pozastavil nebo jinak postihl stránky většinou s několika tisíci nebo desítkami tisíc sledujících, jako například Naštvané matky, Zeman můj prezident, Český Patriot, Otevřené oči nebo NE.cz. Konkrétní bližší vysvětlení, alespoň co jsem četl, zatím administrátoři nedostali. Signifikantní je, že většina těchto stránek se často věnovala politické korektnosti, migraci z Afriky a Blízkého východu, neziskovým organizacím, otázkami protežování menšin a podobně. Tudíž je, dle mého, akce zaměřena na jednu určitou nepohodlnou názorovou skupinu.

Ilustrační foto

KOMENTÁŘ: Dříve pálili knihy, teď mažou na sociálních sítích, tvoří seznamy nepohodlných a narovnávají pravdu

Smažeme nenávist a mraky a zůstane jen láska a sluníčko. Nebo?

Byť na to má Facebook jako soukromá platforma, alespoň z mého pohledu, právo, překvapuje mě spíše, že jinak halasné bojovníky za svobodu slova tato akce nechává klidnými. Ba co víc, řada z nich to jistě kvituje. Šlo přeci o dezinformační, lživé, proruské, propagandistické, nenávistné, xenofobní, extrémistické, nacionalistické (čtenář může doplnit sám) stránky… A co je nejdůležitější: sdíleli i jiný než povolený a správný světonázor a jedinou pravdu.

Ano, na těchto stránkách se také našla hromada balastu, spekulací, konspiračních teorií (ostatně jako všude, mainstream nevyjímaje) – kterým se přece „člověk s průměrnou inteligencí musí smát“. A proto bylo nutné je smazat? Nositele jediné pravdy zřejmě už ze smíchu bolela bránice. Nebo došly protiargumenty.

Co až se dostane na vás? Co pak?

Pokud snad uživatelé nebo administrátoři porušují u nás platné zákony, pokud šířili nepodložené pomluvy, poplašné zprávy nebo evidentní lži pak přece existuje cesta, kterou ony hříšníky potrestat. Navíc máme přece řadu narovnávačů pravdy, Newsroomem ČT24 počínaje, přes nedávno zřízené „tweetovače“ z CTHH a desítkami EUhodnotných neziskových organizací konče.

Na závěr se vracím k našim bojovníkům a ochráncům svobody slova a médií, kteří se, předpokládám, v nemalém počtu tetelí blahem, jak to Facebook konečně natřel všem „dezinformátorům“ a zatočil s nimi. Chtěl bych jim vzkázat, že to nemusí trvat nijak dlouho a snadno může dojít taky na ně. Co až Facebook (a k tomu určení soudruzi) označí za „dezinformační“ (extrémistické…) a zakážou třeba některé FB stránky Bakalovin, Forum24, Newsroom ČT24…

Co pak? Pak už může být taky pozdě.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!