KOMENTÁŘ: Fotbaloví reprezentanti „pod falešnou vlajkou“. Švýcaři se hlásí ke Kosovu, Němci k Erdoganovi.

Jednu z mála kaněk na probíhajícím MS ve fotbale mají na svědomí švýcarští (nebo „švýcarští“?) reprezentanti Xherdan Shaqiri a Granit Xhaka. Jinak výborní fotbalisté při oslavách svých gólů proti Srbsku evidentně provokovali politickými gesty odkazujícími na jejich kosovsko-albánský původ.
Fotbalisté Xherdan Shaqiri a Granit Xhaka
Fotbalisté Xherdan Shaqiri a Granit Xhaka
youtube/Kyjiy nkiuo

reklama

Stále více vyplývá na povrch, že někteří fotbalisté v národních týmech reprezentují spíše než národ, jehož dres nosí, zemi svého původu (nebo sebe sama). Nechci po nikom, aby se zříkal svých kořenů, naopak oceňuji, že člověk nezapomíná, odkud vzešel. Nicméně pokud hráč reprezentuje jakoukoliv zemi, tak by to měl dělat se vším respektem zejména k ní.

Což podle mého není zrovna příklad zmíněných švýcarských reprezentantů kosovského původu, kteří slavili své góly máváním překříženými palci a dlaněmi na hrudi odkazujíce na dvouhlavého černého orla coby symbol vlajky Velké Albánie (nacionalistický koncept sjednocení všech etnických Albánců do jednoho státu).

Není nacionalismus jako nacionalismus. Zejména jde-li o ty, jimž fandíme

Ať jsem do médií koukal, jak jsem koukal, tento nacionalismus je nejspíš v pořádku. Zřejmě když se jedná o provokaci od kosovských Albánců a poškození jsou Srbové, nevidí v tom hrdinní bojovníci s nacionalismem z řad politiků i novinářů pražádný problém. Směšný trest asociace FIFA, která je údajně zapřisáhle proti politickým projevům na hřišti, ve výši 8 680 eur je toho už jen dokladem.

V neposlední řadě je pak dalším výsměchem v celé kauze to, že Kosovo a Albánie oběma fotbalistům chce na ony pokuty přispět. Podle článku na iDnes již po jednom dni od založení zaslali lidé z Kosova na zřízený účet takřka 12 tisíc eur. Albánský premiér Edi Rama zase zřídil účet pojmenovaný „Nebojte se orla“ a na svém FB profilu napsal, že účet je projevem díků a vděčnosti dvěma sportovcům, kteří potěšili miliony Albánců“.

Švýcaři mají kosovské Albánce, Němci zase Turky

Co se kontextu týče, obdobná kauza se odehrála v polovině května ještě před začátkem fotbalového MS a prezidentskou volbou v Turecku.  Tehdy se jako „němečtí vlastenci“ projevili fotbaloví reprezentanti s tureckými kořeny Mesut Özil a Ilkay Gündogan, když se sešli s tureckým prezidentem Erdoganem a na videozáběrech i fotografiích je vidět, jak si s tureckým prezidentem třesou rukou a s úsměvem mu předávají své dresy. Gündogan na něj dokonce napsal, že ho věnuje „svému prezidentovi“.

Tak nevím, kam nám ty národní týmy směřují. Ať už jde o samotné hráče, nebo třeba parádní pokrokové dresy… Že ano, soudruzi z vedení „Českého hokeje“?

 

Tomáš Vyoral

reklama

reklama