KOMENTÁŘ: Indoktrinace dětí v plném proudu, seriál o mašinkách bude multikulturnější a genderově vyváženější

My do vás tu Pravdu zkrátka nalijeme. Železo je třeba kout, dokud je žhavé, takže začneme od nejmladších, od prázdných nádob, které je třeba vyfutrovat těmi správnými názory. A jak na to lépe než pohádkami? Oblíbený dětský seriál o mašinkách tak dozná změn. Bude genderově vyváženější a multikulturnější. Tak teď už jen čekám na coming out Pata a Mata nebo Krakonošovu změnu pohlaví.
Lokomotiva Tomáš
Lokomotiva Tomáš
Lukáš Hladík / youtube

reklama

Věnoval se této problematice Orwell v 1984, Boyeová v Kallocainu, nacisti (Hitlerjungend) i komunisti (Socialistický svaz mládeže) to uvedli do praxe…  Indoktrinace nejmenších jedinou tou zrovna vzývanou ideologií – Pravdou. A novodobí soudruzi ohánějící se tentokráte „liberální“ demokracií, humanitou a lidskými právy (neplést s původními významy těchto slov) na ně plynule navazují.

Indoktrinace skrze pohádky, pan Donutil by mohl vyprávět

Jedním z vhodných prostředků je „vylepšení“ pohádek pro nejmenší tak, aby odrážely to, co je třeba propagovat. Miroslav Donutil, který vyprávěl Pravdivý příběh o Sněhurce, „která měla jednu velkou vadu – bílou pleť jako mléko“, nakonec se setká s černochem a z jejich lásky vzniknou krásné děti. „Nebyly ani bílé, ani černé. Byly světlehnědé.“

Ilustrační foto

KOMENTÁŘ: Skaut v drápech ideologie? Bude přetaven v Socialistický svaz EU mládeže?

Podle serveru iDnes se na změnách seriálu o mašinkách podílela v rámci svého programu trvale udržitelného rozvoje OSN. „Kreslený dětský seriál o mašince Tomášovi se po desítkách let výrazně proměnil. Stal se genderově vyváženějším a multikulturnějším. Do seriálu přibyly ženské postavy a má nové mezinárodní hrdiny - Indku, Australana a Číňana… Parní lokomotivy, které jsou hrdinkami pořadu, rovněž poprvé opustily fiktivní domovský ostrov Sodor, cestují po světě a objevují nové země a kultury - Čínu, Indii a Austrálii.“

Co mašinky z Blízkého východu a subsaharské Afriky?

Překvapuje mě, že chybí nějaká mašinka z Blízkého východu či subsaharské Afriky (nebo taková informace alespoň nepřišla). Ale co už, zvládneme to i bez ní.

„Seriál jeho kritikové dlouhodobě označovali za sexistický a rasistický. Někteří rodiče si rovněž stěžovali, že dává dětem špatný příklad - mašinky se podle nich k sobě špatně chovají a navzájem si závidí,“ píše ještě server.

To dává přece smysl. Na našem sluncem zalitém světě plném lásky a porozumění přece nic takového jako špatné chování a závist neexistuje. To všechno z pohádek pryč!

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!