KOMENTÁŘ JIŘÍHO JUSTA: Švejk Novotný. Jak v Rusku vidí skandál s řeporyjským starostou

Dal starosta Řeporyjí, Pavel Novotný, pohlavek Rusům za jejich aroganci, nebo zhoršil pověst Česka v Rusku? Novotný je v Česku za hrdinu. Jak ale celou situaci se zřízením pomníku vlasovcům a Novotného vystoupení v ruské televizi vidí v Rusku?
3. 12. 2019 VELKÉ ZPRÁVY: V ČESKU JSOU POMNÍKY PRO VLASOVCE, KTERÉ VÁŠNĚ NEBUDÍ
3. 12. 2019 VELKÉ ZPRÁVY: V ČESKU JSOU POMNÍKY PRO VLASOVCE, KTERÉ VÁŠNĚ NEBUDÍ

reklama

Česko koplo Rusům do bolístky a vysmálo se jejich propagandě. Alespoň tak je v některých českých médiích a na sociálních sítích vnímán skandál s možným zřízením pamětní desky vlasovcům v Řeporyjích korunovaný vystoupením starosty této pražské městské části, Pavlem Novotným ,v politické show ruské televize Rossija 1.

Novotný je za hrdinu. V rozhovoru s moderátory si nebral servítky. A tak se Rusové v přímém přenosu dozvěděli, co si nemalá část české společnosti myslí o strkaní ruského nosu do našich záležitostí. Takže největší diplomatické vítězství nad Ruskem od stažení Střední skupiny vojsk z Československa? To sotva.

Starosta Novotný byl ideální sparring partner pro ruskou propagandu. Humpoláckým projevem jen potvrdil stereotypy, které propaganda připisuje státům střední a východní Evropy. Jsou malé, vzteklé a rusofobní. A samozřejmě tam bují nacismus.

Změnilo by se něco, kdyby Novotného projev byl střídmější a obešel by se bez vzájemných urážek s ruskými moderátory? Snad jen to, že celá záležitost skončila ještě minulý týden se závěrečnými titulky show. Starosta Řeporyjí neměl šanci přesvědčit Rusy ve studiu i u obrazovek o rozdílné interpretaci dějin a o tom, proč by si měli vlasovci údajně zasloužit pamětní desku.

Skandál s pomníkem pětasedmdesát let staré historické události přerostl z bizarního sporu bývalého českého bulvárního novináře s ruskými propagandisty. Dorůstá do zahraničněpolitického rozměru. Už totiž jde tak trochu i o pověst České republiky. A Rusy ty urážky také jen tak nepustí. Nezapomenou.

„V Rusku jeho (Novotného, pozn. autora) vystoupení vyvolalo negativní emoce. Podle mého názoru každý dosáhl svého. Novotný potvrdil svou skandální image a ukázal Čechům svou odvahu. Kanál Rossija 1 odhalil dalšího 'rusofoba'. Vypadalo to jako obyčejná skandální show,“ vysvětluje pro zpravodajskou redakci TV Prima docent Ruské státní humanitní univerzity Vadim Truchačev, který se specializuje na moderní dějiny Česka a Slovenska.

Jak ruský politolog dodává, ačkoliv Česko navštívilo velmi mnoho ruských turistů, Rusové mají velmi nízké povědomí o české politice. Informace o ní získávají z velmi sporadických reportáží státní televize.

„V Rusku nechápou, že pražská městská část může sama stavět pomníky. A ačkoliv prezident a česká vláda neschvalují tento krok, pomník se může objevit. Samozřejmě, zhorší to vnímání země. Ale ruští turisté do Prahy stejně přijedou, i když v menším počtu. Pokud však ruská televize bude akcentovat, že česká vláda pomník vlasovcům neschvaluje, pověst Česka nebude tak silně poškozena. A někdo určitě se sám bude chtít dopátrat, o co ve skutečnosti jde,“ popisuje Truchačev.

Zrádci navždy

Proč vlasovci vyvolávají u Rusů takové emoce? Ani bezmála třicet let od rozpadu Sovětského svazu v Rusku neproběhla revize dějin a přehodnocení role některých tragických postav ruské historie. K žádnému vypořádání s vlastní historií, tak jako proběhlo třeba v Česku v případě sudetských Němců, v Rusku nedošlo. A není na to ani poptávka. Ruské společnosti a zejména režimu vyhovuje sovětské historické dogma.

Jak uvádí ruský politolog, téma generála Vlasova a jeho Ruské osvobozenecké armády, která byla založena pod patronací nacistů v polovině listopadu 1944 současně s Komitétem pro osvobození národů Ruska, je pro Rusy stále citlivá záležitost.

„Stále ještě žijí lidé, kteří přežili druhou světovou válku. Každé ruské rodině ve válce někdo padl. Proto 9. květen je v Rusku skutečně lidový svátek. A kdokoliv, kdo bojoval společně s nacistickým Německem je okamžitě záporným hrdinou. Vlasov a vlasovci jsou posledních 75 let v ruštině synonymem zrady. A dokonce v 90. letech, kdy se vláda zřekla většiny sovětského dědictví, svátost Vítězství si nikdo nedovolil zpochybnit. A proto všechny pokusy vyretušovat obraz Vlasova a jeho lidí byly neúspěšné,“ uvádí Truchačev.

Stavba pomníku Vlasovovi

Spory o pomníky se dostaly na novou úroveň: Starosta Řeporyjí Novotný se kvůli vlasovcům hádal v ruské televizi

Expert tvrdí, že účast vlasovců v Pražském povstání je nezbavuje jejich viny. „Je to pouze malá bílá tečka v moři černi. Dokonce jestli by nějaká budoucí ruská vláda zaujala příkřejší postoj k socialistické éře našich dějin, Vlasov by zůstal zrádcem. Můžeme kritizovat Stalina za represe a neúspěchy na začátku války. Můžeme kritizovat maršály a generály za nízkou cenu života sovětských vojáků. Ale Vlasov a vlasovci stejně nebudou mučedníci a oběti Stalina. Jsou zrádci a jimi zůstanou. Soucit si zaslouží ti, kteří po německém zajetí byli posláni ze Stalinova rozhodnutí do sovětských lágrů. Ale ne Vlasov a vlasovci.“

Ruský politolog podotýká, že ostrá ruská reakce na iniciativu starosty Novotného postavit v Řeporyjích pomník vlasovcům má souvislost s rozhodnutím o přemístění sochy maršála Koněva na Praze 6.

„V Praze a jejím okolí zemřelo tisíce sovětských vojáků. Když se pokus postavit pomník vlasovcům dá do souvislosti se snahou přemístit pomník Koněva, tak to dokonce ani liberální část ruské společnosti nepochopí. Pokud by šlo o nějakou pamětní desku se zmínkou, kdo byli vlasovci ve skutečnosti, tak ruská reakce by nebyla tak silná. Ale spojení obou událostí zákonitě vyvolalo v Rusku velké emoce,“ myslí si docent Ruské státní humanitní univerzity, Vadim Truchačev.

Show plná klaunů

Politické školení zábavnou formou, nebo politická telenovela? Ruské politické show jsou na hraně obou formátů. Není to o diskuzi, ale o emocích. Tvůrci show přiznávají, že nejde až tak o uhlazenou výměnu názorů, jako spíš o to, aby „hospodyňka vařící doma boršč dostala ideologicky správnou informaci a ještě ji to bavilo.“

Show proto má podobu cirkusu s krotiteli lvů (moderátory) a klauny (pozvanými experty). O dění v Rusku se příliš nehovoří. Zato pravidelnými ústředními tématy jsou zahnívající Západ, agresivní NATO a samozřejmě Ukrajina. Ukrajině ruské politické show věnují nejvíce prostoru. Dennodenní nalejvárna s velmocenským ponižováním menšího souseda v nesnázích má být cosi jako varování před tím, kdyby někdo chtěl v Rusku změnit režim.

A experti se před kamerami činí. Padají ostrá slova, občas vzduchem letí voda nebo rovnou facka. I to patří k show. Pohoršovat se nad tím, že vůdce populistické strany LDPR, Vladimir Žirinovskij, si posteskl, že nás měl Stalin tvrdě okupovat, je poněkud zbytečné. To je součástí žánru a vůbec repertoáru Žirinovského. Takové pitomé kecy se tam objevují dnes a denně.

Starosta Řeporyjí Novotný proto ideálně zapadl do formátu show. Jeho vystoupení bylo přesně to, po čem autoři show i ruská propaganda toužili: vyostřený spor s evropským politikem bez zábran.

Proto je až pozoruhodné, že šmírácká ruská politická show vyšponovala vztahy mezi dvěma státy.

Jiří Just, spolupracovník TV Prima dlouhodobě žijící v Rusku

 

Názory publikované v této sekci nelze ztotožňovat s postoji redakce Zpravodajství FTV Prima.

reklama

reklama