KOMENTÁŘ: Jsem černá lesba, vzkázal Gilliam ve Varech. MeToo!

Jsem rád, že i mezi umělci (neplést s běžnými komedianty) se stále ještě najde někdo, kdo neztratil rozum, smysl pro humor a kdo nesráží oportunisticky paty pokaždé, když se změní proud dukátů. A Terry Gilliam, zdá se, příliš ze svého provokativního a nekorektního stylu humoru z dob Monty Python nezapomněl. Jen nevím, jak se na jeho slova tvářili naši Karlo(ka)várníci, z nichž většina má jistě pokrokovější a správnější pohled na svět.
Terry Gilliam
Terry Gilliam
Facebook/ Regent Street Cinema

reklama

Přináším krátký úryvek z článku Mirky Spáčilové, která o návštěvě Terryho Gilliama v Karlových Varech psala na iDnes:
„Že vás to skoro rozplakalo? Mě málem taky,“ komentoval Gilliam nedávné vyjádření šéfa programu BBC o skupině Monty Python, jejímž byl členem. „Taková pitomost, že ani v komedii už nemůže být šest bělochů! Všechny nás to strašně rozčililo – a víte co? Já už nejsem bílý muž, já jsem černá lesba,“ vzkázal Gilliam v reakci na současný diktát politické korektnosti a přitom dodal: „Ale vážně, je to opravdu šílené. V BBC skutečně platí, že ve všem, co vysílají, musí být zastoupena každá sebemenší skupinka lidí na této planetě. Přitom my jsme vlastně různorodost splňovali, z šesti členů Monty Python byl jeden gay a jeden Američan.“

KVIFF

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2018: Kdo, kde, kdy, s kým a proč. Víme vše!

MeToo! Je suis černá lesba! Já i náš kocour!

A víte co? MeToo! Já jsem taky černá lesba! Je suis černá lesba! A náš kocourek taky! My všichni jsme černé lesby! A chraň Bůh to někdo zpochybňovat! Je to má vlastní liberálně demokratická volba!

Ale teď vážně. Smekám pomyslný klobouček panu Gilliamovi, že má koule (byť je černá lesba) stále říkat, co si myslí a neztratil zřejmě mnoho z nekorektního a provokativního humoru „Létajícího cirkusu“ a dalších počinů skupiny Monty Python.

Nicméně bych chtěl vidět kyselé tváře, shovívavé či pokrytecké úsměvy (?) našich povětšinou uvědomělých a politicky korektních umělců, komediantů či profesionálních celebrit v Karlových Varech. Mám totiž pocit, že když jde o humor či názor – namířený jinudy, než by čekali a kvitovali – tak většinou samozvaní „liberální demokraté“ jakoby toleranci a smysl pro humor neviděli ani z vlaku.   

 

Tomáš Vyoral

reklama

reklama