KOMENTÁŘ LUKÁŠE KOVANDY: Hospody či restaurace přijdou o zhruba dvanáct miliard korun. Vláda totiž zakazuje do nich večer chodit

Vláda dnes vyhlásila nouzový stav kvůli výskytu koronaviru. V jeho rámci nebude možné od zítřka navštěvovat po osmé hodině večerní stravovací provozovny, tedy hospody, restaurace, kavárny a další podobná zařízení. Koruna ztrácí.
Lukáš Kovanda: Zvyšuje se cena elektřiny
Lukáš Kovanda: Zvyšuje se cena elektřiny

reklama

Dohromady tak provozovatelé těchto podniků přijdou o zhruba dvanáct miliard korun na tržbách, které by za normálních podmínek od svých hostů inkasovali.

V roce 2019 totiž lidé v ČR utratili za stravování mimo domov historicky rekordní sumu – více než 175 miliard korun, jak plyne z výpočtu na základě údajů Eurostatu za rok 2018.

V restauracích, kavárnách, hospodách a v dalších veřejných stravovacích zařízeních nechali lidé v ČR v roce 2018 přes 168 miliard korun. Vzhledem k makroekonomickému vývoji v loňském roce, zejména vzhledem k citelnému růstu cenové hladiny v oblasti stravování a vzhledem k velmi svižnému růstu mezd, ale i spotřebitelských výdajů, lze předpokládat, že v roce 2019 útraty Čechů v restauracích překonaly rekord z roku 2018, když tedy právě přesáhly úroveň 175 miliard korun.

Měsíční výpadek v tržbách v letošním roce lze tedy odhadnout na 12 miliard korun. Návštěvnost stravovacích zařízení se sníží nejen z důvodu vládního zákazu, ale částečně také v denní době, pro niž zákaz platit nebude, neboť lidé se budou obecně méně pohybovat ve veřejných prostranstvích, práci budou vykonávat velmi frekventovaně na bázi takzvané „home office“ a obecně se z hygienických a zdravotních důvodů budou zdráhat veřejná stravovací zařízení vůbec navštěvovat. 

Koruna ztrácí hodnotu volným pádem, už je nejslabší od poloviny roku 2017. Kvůli intervenci ČNB slábne rychleji než zlotý i forint

Koruna dnes proti euru prudce oslabuje. Se začátkem evropského obchodování nejprve skokově oslabila z úrovně kursu 25,80 až nad 26 korun za euro. Odpoledne pak oslabila až na 26,23 koruny za euro, tedy na svojí nejslabší úroveň vůči euru od 30. června 2017, jak plyne z dat Bloombergu. Tehdy ovšem ještě korunu citelně stahoval dolů efekt jejího intervenčního oslabování v režii České národní  banky, které skončilo v dubnu 2017.

Bezprostředním důvodem dopoledního citelného oslabování české měny bylo rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa zakázat většině Evropanů cesty do USA. Trhy se obávají, že tento krok, oznámený dnes nad ránem středoevropského času, znatelně zvyšuje riziko celosvětové recese v blízké době. Zbavují se tak rizikovějších aktiv, mezi něž řadí právě i českou měnu. Investoři jsou dílem znepokojení tím, že Trump navzdory slibu silných podpůrných opatření nakonec představil jen poměrné slabé kroky.

Odpoledne koruna opět v tempu svého oslabování přidala, tentokrát bezprostředně zejména proto, že investory, podobně jako Trump, zklamala také Evropská centrální banka. Ta se neuchýlila k dalšímu snížení úrokové sazby. Místo toho jen navýšila objem odkupu aktiv, zjednodušila bankám přístup ke kapitálu a dále uvolnila podmínky pro úvěrování firem. Investoři ale čekali více, takže po oznámení záměru ECB došlo k dalšímu dnešnímu kolu silného výprodeje rizikovějších aktiv. 

Od rána tak česká měna již „stihla“ oslabit o více než 40 haléřů. Nelze vyloučit, že se v brzké době propadne až k úrovni 26,70 koruny za euro. Přiblížila by se tak úrovni, kde ji v rámci intervence v letech 2013 až 2017 uměle držela Česká národní banka, když korunu cíleně znehodnocovala.  Tato intervence činí dnes korunu zranitelnější. To proto, že v rámci intervence vytvořila Česká národní banka přes dva tisíce miliard nově vytvořených korun, jejichž působení ve špatných časech, jako je tento, výprodej koruny urychluje. Maďarský forint nebo polský zlotý v uplynulém měsíci zdaleka neoslabily vůči euru tolik jako právě koruna. 

reklama

reklama