KOMENTÁŘ LUKÁŠE KOVANDY: Pohonné hmoty do konce roku podraží!

Čechy vyjde benzín stále levněji než Slováky, ve Španělsku je nafta levnější než v ČR. Hlasování o Trumpově odvolání dnes ale trhy příliš nehýbe.
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Pixabay

reklama

Ceny pohonných hmot v ČR v uplynulém týdnu opět mírně klesly, řidiči se však musí připravit na zdražování. Skutečnost, že americká Sněmovna reprezentantů odhlasovala odvolání prezidenta Donalda Trumpa z funkce, dnes trhy přijaly celkem klidně, nicméně ropa zdražuje delší dobu, po celý prosinec. Od začátku prosince ropa zdražila na světových trzích o 8,5 procenta a ještě před koncem letošního roku promítnou prodejci pohonných hmot toto zdražení také do cen benzínu a nafty v Česku.

Minulý týden ale benzín i nafta ještě zlevňovaly. Benzín o pět haléřů na průměrnou cenu 32 korun za litr, přičemž během týdne se poprvé za více než osm měsíců dostal i pod úroveň právě 32 korun. Nafta zlevnila o dva haléře, na 31,65 koruny za litr. Je tak nejlevnější taktéž od začátku dubna. V příštím týdnu je třeba počítat s mírným růstem cen jak benzínu, tak nafty, v rozsahu do deseti haléřů na litr. Cena ropy Brent totiž nyní dosahuje své nejvyšší úrovně od zářijových útoků na saúdskoarabská ropná zařízení. Barel Brentu přesáhl v uplynulých dnech cenovou úroveň 66 dolarů. Efekt zdražující ropy tlumí zlehka posilující česká koruna, která za poslední měsíc zpevnila vůči dolaru o zhruba dvacet haléřů.

Prosincové zdražování ropy je dáno dohodou členských zemí kartelu OPEC a jejich spojenců o razantnějším než očekávaném dodatečném omezení těžby a také dílčí obchodní dohodou Spojených státu a Číny. První z dohod, dojednaná začátkem měsíce ve Vídni, ve výhledu omezuje nabídku ropy na světovém trhu. Díky druhé z dohod opadá část nejistoty, která trhy letos svírala, což podněcuje poptávku po ropě. Oboje ve výsledku působí právě na růst cen ropy na světovém trhu, který se s obvyklým zpožděním dvou až tří týdnu pomalu, ale jistě, začíná promítat v cenách pohonných hmot v ČR.  

Benzín je v okolních zemích během měsíce prosince levnější než v Česku v Maďarsku a Polsku, přibližně stejně drahý je pak v Rakousku. Slováky a Němce ale vyjde dráž, stejně jako obyvatele prakticky všech „starých“ zemí EU, s výjimkou Lucemburska. Levnější než v Česku je také třeba v Bulharsku či v Rumunsku. Ve Slovinsku a Chorvatsku je ale dražší. Nafta je přibližně stejně drahá v Česku, v Rakousku i na Slovensku. Poláci, Bulhaři či Rumuni ji mají levnější. Maďaři, Slovinci, Chorvati a obyvatelé většiny „starých“ zemí EU, s výjimkou opět Lucemburska, ale také Španělska pak dražší. 

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!