KOMENTÁŘ LUKÁŠE KOVANDY: V Česku pracuje rekordní počet cizinců!

V Česku loni působilo přes 200 tisíc slovenských zaměstnanců, nejvíce v historii. Zaměstnanost všech cizinců v ČR byla loni taktéž rekordní, za pět let narostla o 140 procent
práce lidi
práce lidi
istockphoto

reklama

V České republice nikdy v její historii nepůsobilo tolik zahraničních zaměstnanců jako loni. Počet řádně registrovaných pracovníků ze zahraničí loni vystoupal na takřka 622 tisíc, jak plyne z dat Ministerstva práce a sociálních věcí. To představuje nárůst oproti roku 2018 o zhruba 9,4 procenta. Jedná se tak o zpomalení dynamiky růstu počtu zahraničních pracovníků v ČR, neboť v roce 2018 činil meziroční nárůst jejich počtu dokonce 20,4 procenta. 

Popsaná ztráta dynamiky růstu v oblasti zaměstnávání cizinců plyne z určitého nasycení tuzemského trhu práce, jehož míra nezaměstnanosti loni v podstatě klesla na své samé dno, odkud již není dále kam klesat. Zejména loňská stagnace české průmyslové výroby omezila poptávku po zahraničních pracovních v ČR. 

I tak je nárůst počtu zahraničních pracovníků v uplynulých pěti letech markantní, neboť ještě koncem roku 2014 činil jejich počet pouze zhruba 261 tisíc osob. To představuje nárůst o zhruba 138 procent během pěti let. Klíčovým důvodem tohoto vzestupu jsou dlouhá léta prosperity ČR a rekordně nízká míra nezaměstnanosti. Tyto fenomény slouží jako magnet, který přitahuje zaměstnance ze zahraničí. 

Ze států EU suverénně vedou Slováci. Poprvé v historii počet slovenských zaměstnanců v ČR loni překročil hranici 200 tisíc, přesněji se jednalo o 201 952 osob. Od roku 2004, kdy jak ČR, tak Slovensko vstupovaly do EU, se počet Slováků zaměstnaných v ČR přibližně ztrojnásobil. Od roku 2010 se pak zhruba zdvojnásobil. 

Po Slovácích následují Poláci, z jejichž řad se loni rekrutovalo 46 430 zaměstnanců v ČR, a Rumuni (44 669). Za států mimo EU bylo nejvíce řádně registrovaných zaměstnanců v ČR loni z Ukrajiny (144 114) a pak s velkým odstupem z Ruska (16 912) a z Vietnamu (13 935). 

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!