I letos umírají v Česku lidé na chřipku. A opět i letos hovoříme o její probíhající epidemii. Ročně toto onemocnění připraví o život stovky Čechů, zvláště jsou ohroženi senioři. Chřipka má nezanedbatelné ekonomické náklady, zejména propukne-li právě její epidemie.
Loni měla v Česku na svědomí téměř třikrát více lidských životů než dopravní nehody na našich silnicích. Chřipkové epidemie navíc mají stále závažnější důsledky. V zimní sezóně 2010/2011 zemřelo na chřipku 39 lidí, v loňské zemní sezóně už to bylo 195 osob.
Model šíření chřipky a jejích ekonomických následků vypracovaný experty z Vysoké školy ekonomické a z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy dospívá k závěru, že v případě opravdu rozsáhlé epidemie - spíše již pandemie - chřipky by z důvodu masivního nárůstu případů pracovní neschopnosti a dalších nákladů došlo k výpadku hrubého domácího produktu země ve výši 1,5 procenta. Jedná se tedy vskutku o krajní, pesimistický scénář, nicméně scénář, který vyloučit nelze.
Při loňském růstu reálného hrubého domácího produktu, který Český statistický úřad dle včera zveřejněných dat předběžně vyčíslil na 2,4 procenta, by uvedený výpadek půldruhého procenta HDP odpovídal zhruba 80 miliardám korun.
Lidé v produktivním věku ročně v Česku běžně prostonají kvůli chřipce v součtu asi jeden milion pracovních dnů. To odpovídá ztrátě pro ekonomiku ve výši asi 4,5 miliardy korun. Vedle toho je tu ale řada dalších nákladů, například peníze, které musí zaplatit za léčbu chřipky zdravotní pojišťovny. Celkově pojišťovny za průměrnou chřipkovou sezónu zaplatí dohromady kolem 400 milionů korun.
Chřipka samozřejmě trápí i zaměstnavatele, kteří svým zaměstnancům vyplácí prvních 14 dnů pracovní neschopnosti náhradu mzdy. Od loňska to mají navíc ještě těžší. Jestliže do června 2019 náležela náhrada mzdy zaměstnancům až od čtvrtého dne pracovní neschopnosti, od července 2019 na ni mají právo již od prvního dne. Náklady rostou rovněž státu, neboť vyplácí nemocenské pojištění a o peníze přichází rovněž domácnosti, protože jejich členové nepobírají plný plat, ale pouze nemocenskou dávku.
Celkově tak náklady chřipky pro českou ekonomiku v letošní zimní sezóně dosáhnou zhruba sedmi až osmi miliard, ale to jen proto, že se letos infekce nešíří v nijak výjimečném rozsahu.
Chřipka by přitom nemusela mít zdaleka tak drastické dopady, ať již jde o životy lidí či ztracené miliardy. Stačilo by, kdyby se podstatně více lidí v Česku nechalo proti této nemoci očkovat. Proočkovanost proti chřipce se v Česku v posledních letech pohybuje mezi pěti až sedmi procenty populace. Ve vyspělých evropských zemích je to přitom v průměru třikrát více.