KOMENTÁŘ LUKÁŠE KOVANDY: Vláda zvyšuje životní minimum. Fajn, ale...

Měla by ale současné reformovat a nepodceňovat finanční dopady koronaviru!
ilustrační foto- česká koruna
ilustrační foto- česká koruna
Pixabay

reklama

Česká ekonomika i přes své zpomalení stále roste, mzdy jakbysmet, inflace je letos nejrychlejší za takřka osm let a bude zjara možná i čtyřprocentní. Takže zvýšení existenčního a životního minima poprvé právě po osmi letech má své opodstatnění. Celková cenová a mzdová hladina v ekonomice stoupá, tudíž je smysluplné, aby rostla i zmíněná minima. Jinak ztratí svůj dosavadní význam. 

Jiná věc je, že navýšení minim znamená navýšení veřejných výdajů. Z kapsy daňového poplatníka tak půjde víc peněz na potřebné, kteří jsou potřební objektivně, ale i na ty, kteří jsou potřební spíš jen z moci úřední. Politici tomu rádi říkají „solidarita“.

Poslední dobou je v prosazování solidarity zvláště aktivní sociální demokracie. Strana s jen málem vládní odpovědnosti chce rozdávat horem dolem. A pochopitelně zdaleka nejen navyšováním minim. Čili solidarita může ve skutečnosti v některých případech maskovat kupování voličských hlasů na účet daňového poplatníka.

Celkově ale platí, že vláda podceňuje tlak, pod nímž se letos ocitá státní kasa. A dále přidává a přidává. Ministerstvo financí například podceňuje možný dopad nákazy koronavirem na čínskou a zprostředkovaně také českou ekonomiku. V aktuální prognóze vychází Ministerstvo financí z předpokladu, že Čína letos poroste tempem 5,8 procenta. Přitom například ratingová agentura S&P Global Ratings počítá ve své nové, únorové prognóze s tím, že čínská ekonomika poroste jen tempem pěti procent – právě kvůli koronaviru.

Pokud Čína poroste tempem pěti procent, a nikoli 5,8, znamená to zhruba o 0,2 desetiny procentního bodu slabší růst české ekonomiky, dle výpočtu České národní banky. Česká ekonomika tak kvůli čínskému zpomalení může přijít až o desítky miliard korun. Státní kasa by pak byla tenčí o nějaké ty miliardy. Protože bude čelit vyšším výdajům třeba i kvůli zmíněnému navýšení minim a dalších dávek, je třeba nutně hledat také úspory a provádět reformy – třeba penzijní nebo tu týkající se financování veřejné zdravotní péče. To se ale zatím příliš neděje.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!