KOMENTÁŘ MIRKO RADUŠEVIĆE: Inzerát KDU-ČSL. Stoletá strana hledá mladé voliče

Z čela KDU-ČSL odchází dlouholetý předseda Pavel Bělobrádek, který stranu přivedl sice do poslaneckých lavic, ale jak sám říká, strana stagnuje. Straníci stále jen vzpomínají na časy, kdy stranu vedl Josef Lux. Které voliče dnes může zaujmout strana, která letos oslavuje sto let?
nový-a-starý-předseda-KDU-ČSL-Výborný-a-Bělobrádek-foto-fb-Výborný
nový-a-starý-předseda-KDU-ČSL-Výborný-a-Bělobrádek-foto-fb-Výborný

reklama

Předseda Bělobrádek svůj odchod vysvětluje rodinnými důvody. Můžeme si ale myslet svoje, když se tato strana nachází v situaci, kdy nejen stagnuje, ale zájem o tuto stranu klesá. Poslední březnový výzkum CVVM řadí KDU-ČSL na páté místo s 5,5 procenty. Ptáme-li se na důvody poklesu, vidíme je zcela jasně a lze se divit, že si je vedení lidovců neuvědomuje. Ještě koncem devadesátých let měli lidovci 56 tisíc členů a dnes již jen kolem třiceti tisíc. Zdá se, že se do této strany nikdo nehrne, navíc když po dlouhém čase není ani ve vládě. Přitom byly časy, kdy například prezident Václav Havel pověřil v roce 1997 Josefa Luxe sestavováním vlády (i když to nakonec dopadlo zcela jinak). Jen si představme, o co v této straně jde, když od roku 1999 se zde měnil každé tři roky předseda, až konečně na delší dobu se usadil v předsednickém křesle Pavel Bělobrádek. Není divu. Ve straně je často slyšet výtku k předsedovi: „Josef Lux by tak nikdy nepostupoval.“ To vlepil Jiří Čunek v roce 2006 do tváře Miroslavu Kalouskovi. Nebo jindy, když byl zvolen Cyril Svoboda, kdosi z vedení strany pronesl: „Hledali jsme člověka, který stranu převede přes volby. Potom můžeme hledat dál.“ KDU - ČSL je rozdrobená do různých proudů a frakcí. Strana již nedokázala od doby Luxe být mostem spolupráce s levicí i pravicí. Josef Lux upevnil stranu ve středu politického spektra a to nemluvě o tom, že dokázal změnit lidovecký profil strany na křesťanskodemokratický. To vše je zřejmý důvod, proč se delegáti sjezdu hodlají po volbě předsedy celý den zabývat budoucím programem strany a jejími cíli. Zdá se, bude to velice důležitý úkol, jak stranu ideově dále nasměrovat. I přes Bělobrádkovy nesporné úspěchy se dopustil velké chyby, když připustil nejprve spolupráci s hnutím Starostové a nezávislí a před parlamentními volbami tuto spolupráci odvolal.

Z tohoto faux pas je vidět, že strana uvnitř trpí tím, že neví sama, co chce a je k měnící se politické situaci málo flexibilní a neumí na to reagovat. Jestliže ve straně panuje určitá zkostnatělost, nebude to jen o výměně předsedy. Ptejme se: Bartošek, Jurečka  - obvykle stojí po boku Bělobrádka nebo ne tak výrazný Marek Výborný - budou změnou, kterou by si měla KDU - ČSL vytrpět a stát se jinak se chovající stranou, která by byla pro voliče přitažlivou?

Co se nabízí

Jan Bartošek například mluví o německém příkladu CDU/CSU, ale s kým by chtěla do koalice nastoupit, když jak jsme uvedli, obvykle tuto snahu sama v sobě zradila a nenacházela k tomu odvahu. Bartošek a Výborný mluví o spolupráci s ODS. Marian Jurečka je v tomto ohledu opatrný. Vzniku této koalice napomáhá problém, který způsobil mladý Klaus, který vyhrožuje vznikem nové pravicové strany, s čímž by začal boj o pravicovou pozici a tím další tříštění pravice. V tom by se lidovci mohli ODS hodit a vyvažovat určitý cit pro sociálno a slabší vrstvy, což je přesně segment, který odčerpalo hnutí ANO z ČSSD a KSČM.

Jak zatím známe KDU-ČSL, dá se odhadnout, že toto by mohla být varianta přechodná a předvolební. Nastane opět ono známé: „Hledali jsme člověka, který stranu převede přes volby. Potom můžeme hledat dál.“ Někdo ještě přiběhne a zvolá: „Josef Lux by tak nikdy nepostupoval.“ Je zde prokletí dřívějšího a zřejmě neopakovatelného úspěchu, kdy Josef Lux dokázal převést stranu přes období politické transformace. Lidovci si musí uvědomit, že nyní opět dochází k transformaci společnosti, kdy si již nevystačí jen s pánbíčkáři z jižní Moravy. Nyní musí přemýšlet, když dají inzerát pro mladé voliče, jak budou vypadat námluvy dál.

Nový předseda si přeje z KDU-ČSL vytvořit novou integrující sílu

Zatímco vznikal komentář, lidovci volili svého předsedu. Tím se stal poslanec Marek Výborný (256 hlasů), který ve druhém kole porazil Mariana Jurečku (124 hlasů). Výborný po více než osmi letech nahradí ve funkci předsedy končícího Pavla Bělobrádka. Podstatné je, že nový předseda nakonec na sjezdu odmítl, aby se strana spojovala s dalšími politickými subjekty, přestože dopoledne vystoupili zástupci ODS, TOP 09 a STAN, kteří právě o stranické kooperaci hovořili. Marek Výborný si přeje z KDU-ČSL vytvořit novou integrující sílu.

V komentáři jsme psali o třech kandidátech a na sjezdu přijal navíc nominaci člen středočeského krajského výboru KDU-ČSL Jaroslav Vlach. Bartošek ani Vlach nepodpořili jmenovitě žádného ze dvou postupujících kandidátů.

Mirko Radušević

reklama

reklama