KOMENTÁŘ MIRKO RADUŠEVIĆE: Růst a pád české sociální demokracie. Lék - národovectví a ekologie?

Poslední dobou se v médiích často „skloňují“ problémy České strany sociálně demokratické (ČSSD). Neunikl nikomu nejen pád voličských preferencí v průzkumech veřejného mínění a eurovolby. Před několika dny publikovaný výzkum agentury Kantar opět ukazuje ztrátu ČSSD, která se řítí k hranici volitelnosti do Sněmovny.
předseda ČSSD Jan Hamáček foto youtube
předseda ČSSD Jan Hamáček foto youtube

reklama

Příčiny pádu se hledají po všech stranách a nejčastěji se probírá, zda této straně neuškodila účast ve vládě Andreje Babiše. Je to pochopitelně možné, ale je zde ALE…

ČSSD ještě v lednu 2017 byla druhou největší stranou a s tím šla také na podzim do voleb, ve kterých nastala pohroma. ČSSD skončila až šestá se ziskem 7,3 procent, což je polovička hlasů, které strana měla před půlrokem. ČSSD byla v koalici s ANO již v Sobotkově vládě, a přesto měla vysoké preference - kolem patnácti procent hlasů.

Stejně tak s poklesem popularity České strany sociální demokracie se uvádí již hlubší úvaha o tom, že typickým tématem této strany je zaměstnanost a výše mzdy. Úvaha vychází z předpokladu, že v současnosti je nízká zaměstnanost a zvýšily se mzdy, rovněž důchody a tím přišla ČSSD o svá témata.

Další často popisovaný faktor ovlivňující přízeň voličů jsou problematické personální otázky, jako je situace kolem ministra zahraničních věcí nebo naposledy s ministrem kultury Staňkem. S tím vším souvisí úvahy o tom, že Hnutí ANO přebírá témata sociální demokracii. To ale nekoresponduje s poměrně značným poklesem preferencí Babišovy strany, u které se právě podtrhuje její bohorovná sociální nabídka. Lze souhlasit s tím, že ČSSD již dlouhou dobu postrádá ve svém vedení charismatickou osobnost, která by nejen dokázala stranu vést, ale zároveň by oslovovala masy.

Při výčtu případných faktorů poklesu popularity ČSSD lze hledat další možnosti. K tomu může napomoci pohled do zahraničí, blízkého Německa, kde zdejší SPD rovněž utrpěla v poslední době ztráty. V magazínu americké levice Jacobin lze číst v článku „SPD u dveří smrti“ rozbor neúspěchu německých sociálních demokratů. Mimo postrádání silné osobnosti jakou byl dříve Oskar Lafontaine, strana se vydala neoliberálním směrem, za což ji dnes vytrestala strana Zelených - rovněž neoliberální, která se v Německu postavila do čela neoliberalistů. Magazín Jacobin vysvětluje, že v Německu došlo k rozpadu tradičního průmyslového pracovního prostředí proletariátu. Dochází k tomu, že starší modré límečky se přidávají na stranu krajně pravicové strany AfD a mladší bílé límečky pohlcují Zelení. „Ti, kteří zůstávají být věrnými SPD, jsou lidé nad šedesát let,“ píše autor článku.

Není to podobné situaci u nás? Není stejně u nás hlavním důvodem jako v Německu rozpad tradičního prostředí? Změnami společenského klimatu počínaje, přes to, jakou práci dnes zastáváme, až po klimatické změny. Umí na toto ČSSD zareagovat?

Jestliže v Německu neoliberální Zelení nabízí odpověď na klimatické změny a postoje pro obyvatele z měst a kategorii mladšího až středního věku, ztělesňující „liberální evropanství“, u nás toto představují Piráti, navíc s jejich důrazem na IT a svobodu internetu. Lze si představit, že na rozdíl od rádoby k neoliberalismu mířící ČSSD představují pro mladší ročníky daleko svěžejší vítr v politice zeleno-neoliberální Piráti. Jestliže modré límečky u sousedů sympatizují s AfD, u nás to může být příklon k Okamurově SPD. K tomu připočtěme v současnosti nejsilnější stranu Hnutí ANO. To bere ČSSD vítr z plachet nejen s výše uvedenými sociálními benefity, ale sebere všechny dosud levicové voliče, které naštval příklon ČSSD k liberalismu. Pak ANO jakoby našeptává: „Žijte moderní dobu, zapomeňte na staré proletářské harampádí, na odbory, na staré struktury a převodní páky, když to lze s námi přímo, bez stávek a aparátčíků.“ Zdá se, jakoby v ČSSD už jen zbyla hrstka kariéristů a starších věřících v zasedání v břevnovském hostinci U Kaštanu.

Kde je akce, kde je pochopení, kdo je dnes proletariát? Prekarská práce nebo švarcsystém jen kvetou. Nájemné už dávno není za hubičku a pivo v hospodě takzvaně pod euro. Stačí se podívat kolem. Modrý i bílý límeček může být vyhozen na hodinu. Zatím se uživí, ale kde je psáno, že se budeme stále utápět v nedostatku pracovní síly?

Věc není ztracena? V Dánsku vyhrála nedávno sociální demokracie. Ano, to se také píše, ale už dotyční zapomněli napsat, že zde vyhrála díky svému náhlému tvrdšímu postoji k imigraci a příklonu k ekologickým tématům. Dřívější voliči dánské Lidové strany Kristiana Thulesen Dahla přeběhli k sociálním demokratům. Navíc předsedkyně Mette Frederiksenová s levicovým blokem nevyloučila v Dánsku spolupráci s krajní pravicí týkající se migrace.

Národovectví s naštváním na EU a zelená dnes fungují. Trochu jednoduché a zřejmě účelné řešení.

reklama

reklama