KOMENTÁŘ: Němci verbují pečovatele z Afriky. A to nestačí ten milion lékařů a inženýrů?

Němci postrádají na 15 tisíc zaměstnanců do domovů pro seniory. Skrze vládní program Trojitá výhra (roztomilý název) hledají adepty v Tunisku. Asi jsem blbý, ale copak jim nepřiplulo do země za poslední léta na milion lékařů (a inženýrů)? To je takový problém z nich vyčlenit 15 tisíc, tedy prakticky zlomek? Když milostivě přejdu nepravdy o lékařích, většinou jde o mladé muže, tak kde je problém? Nebo Afrika a Blízký východ mají našincům „pomoci“ jen s demografickým obohacením? Pravda, nemůžeme po nich chtít všechno.
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Pixabay

reklama

Německá populace nevyhnutelně stárne a sociální služby čelí vážné personální krizi, uvedl v článku server iDnes na základě informací z Deutsche Welle a Der Spiegel. V tamních zařízeních pro seniory chybí přibližně 15 tisíc zaměstnanců.  Německo tak spustilo akční program, v rámci kterého sází například na zvýšení mezd a větší volný čas. Ministr zdravotnictví zvažuje i nábor zdravotníků ze zahraničí, například z Kosova či Albánie.

Na verbování zahraničních pečovatelů je pak zaměřen program Trojitá výhra, který již funguje v Tunisku. Trojitá výhra (vznosný název, viďte?) z toho důvodu, protože z něj údajně profitují všechny tři strany: Německo, zájemce o práci a Tunisko (kde je vysoká nezaměstnanost mladých). Podle článku se celkové náklady na jednoho Tunisana mohou vyšplhat až na 100 tisíc eur (přes dva a půl milionu korun). Ačkoliv se jedná o vysokou částku, podle Der Spiegel se taková investice může vyplatit, jelikož v Německu je totiž zoufalý nedostatek pečovatelů.

ilustrační foto

KOMENTÁŘ: Bavoři zintenzivní příhraniční kontroly. Nakazili se xenofobií a populismem? Nebo zdravým rozumem?

Za zmínku ještě stojí překlenovací období, kdy občané z nových členských zemí po vstupu do EU neměli po určitou dobu dovolený vstup na německý pracovní trh (a trhy dalších států EU). Co si budeme povídat, většinou se nejednalo o pologramotné východňáky s odlišnými kulturními, pracovními nebo sociálními zvyklostmi. Nicméně zdá se, ža jakmile jste z Albánie, Kosova, Tunisu nebo zbytku Afriky či Blízkého východu, tak zřejmě není problém.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!